- Eski İçişleri Bakanı Ala:

- Eski İçişleri Bakanı Ala:
- Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Papa bir taraftan, yani uluslararası bir koalisyon, Avrupa Birliği'nin parlamentosu bir taraftan, bazı ülkelerin meclisleri bir taraftan, soykırım iftirasıyla Türkiye'yi yaftalamaya çalışıyorlar. Bizim tarihimizde soykırım diye bir kelime yoktur. Biz, soykırımın içinde geçtiği bir tarihi yaşamadık" - "Millet olarak tarihe imzamızı yine bir kere Çanakkale Zaferi ile attık. Bu topraklarda ezan dinmesin, bayrak inmesin diye nice insanımız İslam dünyasının, Türkiye'nin dört bir köşesinden orada şehit oldular, canlarını feda ettiler"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Papa bir taraftan, yani uluslararası bir koalisyon, Avrupa Birliği'nin parlamentosu bir taraftan, bazı ülkelerin meclisleri bir taraftan, soykırım iftirasıyla Türkiye 'yi yaftalamaya çalışıyorlar. Bizim tarihimizde soykırım diye bir kelime yoktur. Biz, soykırımın içinde geçtiği bir tarihi yaşamadık" dedi.

Kentte temaslarda bulunan Ala, Erzurum Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Ziyaretinin ardından, kurumun toplantı salonunda ETB meclis üyeleriyle bir araya gelen Efkan Ala, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümünün bütün millete mübarek olmasını temenni etti.

Şehitleri rahmetle andığını belirten Ala, "Onların hatırasına layık olmaya çalıştığımızın da altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bugünkü İslam dünyası, çok savaşlar yaşadı ama Çanakkale Savaşı ve Zaferi gibi olanını nadiren yaşadı. O bakımdan çok önemli birkaç zaferden birisidir ve onun için bizim milletimizin gönlünde destandır. Biz de millet olarak tarihe imzamızı yine bir kere Çanakkale Zaferi ile attık. Bu topraklarda ezan dinmesin, bayrak inmesin diye nice insanımız İslam dünyasının, Türkiye'nin dört bir köşesinden orada şehit oldular, canlarını feda ettiler" diye konuştu.

Ala, "Bunlar millet olma gururunun en önemli köşe taşlarıdır. Türkiye'nin bu şanlı tarihine yakışır bir geleceği birlikte kurmaya mecburuz" dedi.

Efkan Ala, kalkınmada güven ve siyasi istikrarın vazgeçilmez, olmazsa olmaz ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: 

"İki sihirli kelime, güven ve istikrardır. Hiç uzaklara gitmeye lüzum yok, hepimiz biliyoruz. Daha önceki dönemlerde de ne zaman bu iki kelimeyi pratik, siyasi hayatımıza aktarabildiysek o zaman gelişme oldu, kalkınma oldu. 2002'den beri de gerçekten siyasi istikrar ve güven var. Bütün risklere, saldırılara, yol kesme çabalarına rağmen, bizde burada bunları bertaraf ederek, dünya kriz yaşarken, Avrupa Birliği, Amerika, Japonya hepsi durağanlaşmışken, kriz yaşarken şimdi biz ilerledik, kalkınmayı devam ettirdik. Bu tesadüfü değil."

"Türkiye'deki gelişme, kalkınma ve büyüme hızı trend olarak gelişmiş ülkelerden daha fazla" diyen Ala, siyasi iklimi kendilerinin oluşturduğunu ancak üretimi girişimcilerin yapacağını hatırlattı.

- "Bizim yolumuzu çok kesmeye çalıştılar"

Ala, "Girişimcinin fiyatı yoktur, ederi yoktur. Girişimci, bütün o faktörlerin başındaki birdir. Baştaki olmazsa, olmaz. O bakımdan çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Dün de 23 Nisan, Millet Meclisi'mizin açılışını kutladık. Türkiye'de siyasi istikrarın, meclislerin halk iradesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için. Şimdi ne zaman ki halk iradesi parçalanmadan, örselenmeden Türkiye de yönetime hakim olduysa o zaman Türkiye hareketlendi, kalkınmaya başladı. Tam böyle mesafe alacakken, yolumuza devam edecekken dışarıdan, içeriden birliktelikler, işbirliği de yaparak Türkiye'de bunu 60'tan beri sürekli, darbeyle şununla bununla örselediler" şeklinde konuştu.

Bu dönem iyi bir ivme yakaladıklarını ve yola son hızla devam edecekleri iddiasında bulunan Ala, "Çeşitli vesilelerle akıl dışı birtakım faaliyetlere akıl dışı gerekçeler üreterek, yolumuzu çok kesmeye çalıştılar" dedi.

Efkan Ala, şöyle konuştu:

"İçeride güçlü bir iktidar, güçlü bir siyasi hareket olunca önlerine ne çıkarsa başarılıyor. Onun için bir projeyi daha önümüze koydular. Papa bir taraftan, yani uluslararası bir koalisyon, Avrupa Birliği'nin parlamentosu bir taraftan, bazı ülkelerin meclisleri bir taraftan, soykırım iftirasıyla Türkiye'yi yaftalamaya çalışıyorlar. Bizim tarihimizde soykırım diye bir kelime yoktur. Biz, soykırımın içinde geçtiği bir tarihi yaşamadık. Bunu size Erzurum Ticaret Borsası meclisinden başkanımız, üyelerimiz ile iadeli taahhütlü olarak geri iade ediyoruz ve gönderiyoruz. Erzurum, bu işin merkezidir ve biz de buradan haykırıyoruz, 'Böyle bir şey yok'. Neden? Biz yaradılanı, Yaradan'dan ötürü severiz. Problem çıkaran, ihanet edene haddini bildirmek başka bir şey, bir yerden alıp, başka bir yere götürmek başka bir şey ki o zaman orası da Osmanlı toprağı. Ne kadar mantık hatası var."

Ala, konuşmasını tamamlamasının ardından, Meclis üyelerinin sorun ve taleplerini dinledi ve Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı'yı da ziyaret etti.