Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Bir İslam ülkesinde, insanlar isteseler dahi çocukları okullarda Hz. Peygamberimizin hayatını, Kur'an-ı Kerim'i öğrenemiyordu. Bu bir ayıptı, bu ayıbı ortadan kaldırdık"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, okullarda Hz. Muhammed'in hayatını ders olarak tercih edilmesine imkan tanıdıklarını belirterek, "Bir İslam ülkesinde, insanlar isteseler dahi çocukları okullarda Hz. Peygamberimizin hayatını, Kur'an-ı Kerim'i öğrenemiyordu. Bu bir ayıptı, bu ayıbı ortadan kaldırdık" dedi.

Ala, Erzurum Büyükşehir Belediyesince Havuzbaşı'ndaki Kent Meydanı'nda düzenlenen "Erzurum Kitap Günleri"nin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nde şehit olanları rahmetle andığını belirterek, dün de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşu olan 23 Nisan'ı kutladıklarını söyledi.

O dönemlerde tarihin en sıkıntılı günlerini yaşayan milletin yoktan bir meclis kurduğunu anlatan Ala, bu meclisin temellerinin de Erzurum Kongresi ile atıldığını dile getirdi. 

Ülke  sorunlarının çözümünde meclislerin önemine işaret eden Ala, "Darbelerden sonra 60 ve onu takip dönemlerde problemler çoğaldı, çok fazla problemler var gerekçesiyle açık olan meclislere darbe yapıldı ve kapatıldı. Yani kuruluş felsefesi nasıl ters düz edildi, bunu hiç unutmamalıyız" diye konuştu. 

Meclisin, problemler çoğaldığı zaman dağıtılacak bir yer olmadığını vurgulayan Ala, "Toplantıda da değilse bile hemen toplantıya çağrılıp, duruma vaziyet istenecek bir mercidir. Bunun altını 23 Nisan vesilesiyle çizmek istiyorum" ifadesini kullandı. 

-"Her kitap bir ışık, ondan yararlanmayı bilmek gerekir"

Kitabın, hiçbir şeyin yerini alamayacak bir insanlık değeri, bir ışık olduğunu dile getiren Ala, bu ışıktan yararlanmayı iyi bilmek gerektiğini vurguladı. 

Ala, "Okullarda, Hz. Peygamberimizin hayatını, Siyer-i Nebi'yi okuyabilme, ders olarak tercih edebilme düzenlemesi yaptık. Bu zülden memleketimiz kurtuldu. Bu gerçekten bir züldür. Bir İslam ülkesinde, insanlar isteseler dahi çocukları okullarda Hz. Peygamberimizin hayatını, Kur'an-ı Kerim'i öğrenemiyordu. Bu bir ayıptı, bu ayıbı ortadan kaldırdık" dedi.

Açılış kurdelesini kesip stantları gezen Ala, İmam Malik'in "Muvatta"sını satın aldı.

Ala, Erzurum Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı resimlerden oluşan sergiyi de gezdi.