Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Darbe düzeninin anayasasını değiştireceğiz. Çok değişiklik yaptık ama artık yamalı bohça oldu, yamalar bohçanın kendisinden daha fazla. Dolayısıyla ağır yük kaldırmaya kalksanız, her tarafından dökülüyor" - "(Paralel Yapı iddiaları) Milletimiz de meselenin arkasında. Biraz zaman alır ama bu mesele de kökten çözülür, yani devam edemez. Bundan sonra zaten dikkat ederseniz, bu tür yapıların güç devşirmeleri mümkün değil"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, darbe düzeninin anayasasını değiştireceklerini belirterek, "Çok değişiklik yaptık ama artık yamalı bohça oldu. Yamalar bohçanın kendisinden daha fazla. Dolayısıyla ağır yük kaldırmaya kalksanız, her tarafından dökülüyor" dedi.

Erzurum'daki bir lokantada basın mensuplarıyla bir araya gelen Ala, 2002'den beri sürekli Türkiye 'nin önüne engeller konulmaya, yapılan işlerin önüne set çekilmeye çalışıldığını söyledi.

Ala, Türkiye'nin her bölgesine olduğu gibi Erzurum'a da önemli yatırımlar yapmaya devam edeceklerini, kentte 6 tünel yapımının devam ettiğini, eğitim, sağlık, kış turizmi ve yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

"Türkiye'nin bölgesinde güç olmasını, küresel güç olmasını istemiyorlar" diyen Ala, seçimlerde yeni bir anayasa yapabilmek için gereken çoğunluğu almayı hedeflediklerini ifade etti. 

Ala, darbe düzenlerinin kavgayı biraz önlediğini ancak özgürlüğü sağlayamadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Dolasıyla fakirlik, fukarılık da sürdürülebilir bir şey değil. Kalkınma, gelişme, özgürlük sürdürülebilir ama yasaklar sürdürülebilir bir şey değildir. O bakımdan Türkiye bir bütün olarak bu kıvamı yakaladı. Sıra bunu kurumsallaştırmakta. Zinhar geri dönülmeden bunu kurumsallaştırmalıyız. Bunu da neyle kurumsallaştıracağız? Darbe düzenini, anayasasını değiştireceğiz. Çok değişiklik yaptık ama artık yamalı bohça oldu. Yamalar bohçanın kendisinden daha fazla. Dolayısıyla ağır yük kaldırmaya kalksanız, her tarafından dökülüyor. Onun için de nasıl ki ekonomik açıdan bölünmüş yollar, otobanlar yaptık, işte hızlı trenler. Şimdi de siyasi açıdan siyasi otobanlar yapma zamanı geldi."

Bir gazetecinin, demokrasinin kısmen de olsa garanti altına alınmasına rağmen hala darbe girişimlerinin olduğu yönündeki sorusunu Ala, "Eskiden bu tür darbe girişimleri sonuç alıyordu, darbeyi yapıyorlardı. Şimdi akamete uğruyorlar, girişimde bulunuyorlar ama yüzlerine çarpılıyor. Başarılı olamıyorlar. Hala darbe yapabilme kabiliyetlerinin olması kötüdür, Türkiye bu ayıpla yola devam edemez. Hala siyasi istikrarı yok etme girişiminde bulunabilme imkanı var demek ki onu ortadan kaldırmalıyız" şeklinde yanıtladı.

Ala, "Türkiye'de Paralel Yapıyla çok etkin bir şekilde mücadele edilmesine rağmen yargı, emniyet, iletişim gibi stratejik noktalarda hala Paralel Yapı'nın olduğunu ve AK Parti seçime giderken bir yandan muhalefetle bir yandan da Paralel Yapıyla mücadele ettiği" yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Bir model değişikliğine gitmemiz lazım. Yani mevzuatı değiştiriyorsunuz, kuralları değiştiriyorsunuz diyelim, demokratikleştiriyorsunuz ama kurumları demokratikleştirmediğiniz zaman Batı'daki sonucu alamıyorsunuz. Bu şuna benziyor, otoban yapmışsınız ama üzerindeki otomobiliniz Anadol. Yol düz ama bu sefer otomobil gitmiyor. Onun için hem otobanı yapacaksınız, yani kuralları demokratikleştireceksiniz hem de üstündeki mekanizmayı, kurumları demokratikleştireceksiniz. Yani başka bir model otomobil alacaksınız. Hızlı, sağlam, rahat giden. Onun için yeni anayasa ancak bunları sağlar."

Türkiye'nin önüne her defasında büyük bir engel çıkarılabildiğini dile getiren Ala, bunun en son örneğinin Paralel Yapı meselesi olduğunu ifade etti.

Ala, "2002'den beri bir gelenek oluşturuyoruz' dedim ya o da her duvara çarpan duvarı yıkamadı, kendisi aşağı düştü. Bu da öyle. Bunun nihai amacı bakın artık her şey açığa çıkıyor. Şimdi mahkeme kararlarıyla da ortaya çıkıyor" dedi.

- "Suçu örten de suçlu hale gelir"

Türkiye'nin Irak, Suriye gibi olmadığını, ülkede siyasi istikrar olduğunu anlatan Ala, bu siyasi istikrara kastedildiğini belirtti.

Ala, "Türkiye, Suriye ve Irak'a çevrilmek istendi. Türkiye'yi, Irak ve Suriye'ye kim çevirmek ister? Belli zaten, kimin kimi kullandığı çok açık. Türkiye burada olduğu zaman mazlumların da sesi Birleşmiş Milletler'de de Avrupa Birliği'nde de gür çıkıyor. Onun için büyük bir badireden döndü. Bu kadar büyük badireden dönen ülke tabi bu meseleleri, bu sıkıntıyı temizlerken de zaman alıyor ama büyük devlet geleneğimiz de var. Milletimiz de meselenin arkasında. Biraz zaman alır ama bu mesele de kökten çözülür, yani devam edemez. Bundan sonra zaten dikkat ederseniz bu tür yapıların güç devşirmeleri mümkün değil. Mevcut problemlerin giderilmesi için suç işlemiş olanlara da gereği yapılıyor. Bu süreci istesek dahi durduramayız. Çünkü suç işlenmiş o suç cezasını bulacak. Suçu örten de suçlu hale gelir."

- "Büyük bir açık darbe önlendi"

Ala, 2010'da KPSS sorularının çalındığının o dönemde açığa çıktığını ancak kapatıldığını anımsatarak, açığa çıkan olayı kapatanların da yargılandığını belirtti.

Artık suç işleme, millete kastetme kapasitelerinin ortadan kaldırıldığını anlatan Ala, "Devleti başka ülkelere ihbar etme, ispiyonlama gibi birtakım faaliyetler içerisinde zaman zaman maalesef olanları görüyoruz. Onların da o anda önleri kesiliyor. Büyük bir badireden geçilmiştir, büyük bir açık darbe önlenmiştir. Kimse milletten ve devletten daha güçlü değildir" ifadesini kullandı.

Çözüm Sürecine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Ala, bu konuda müttefiklerinin millet ve anneler olduğunu kaydetti.

Ala, "Bunun vatandaşımızdaki karşılığı, siyasal ifadesi demokrasinin her şeye çare olacağı. Kimin ne sözü varsa demokratik ortamda söyleyecek, demokratik yöntemler kullanılacak" dedi.

 HDP'nin seçim vaatlerinde din derslerini, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kaldıracağını açık bir şekilde açıkladığını vurgulayan Ala, kendilerinin ise bunları geliştireceğini söylediklerini ve milletin sandıkta bunun kararını vereceğini dile getirdi.

Ala, "Özellikle barajı geçirmek için AK Parti'nin oylarını düşürüp, Türkiye'de siyasi istikrarı sıkıntıya sokmak için bir çaba görüyorum, diğer partiler arasında bir ittifak" dedi. 

Bir gazetecinin "Fuat Avni'yi neden bulamıyorsunuz, hala ortada yok" yönündeki soruyu Ala, "İsmi telaffuz etmeden, o 'bulamadınız' diye bir şey yok. Devletin de kendine göre birtakım yöntemleri oluyor. Onun için hüküm cümlesi kurmamış olmanız daha iyi olur. Yani 'bulamadınız' değil de yani. Yurt dışından Hong Kong'dan, şuradan buradan insanlar bir sürü şeyler yazıyor, çiziyor. Bakın ne kadarı gerçek ne kadarı yalan, zaten takip ediyorsunuz. Sosyal medya bir gerçektir, tek başına orası insanların zihnini, alacakları kararları şekillendirmesin" diye konuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de Demirtaş'ın Amerika ziyaretinde bir Ermeni lobisini ziyaret ettiğini belirterek, "Ziyarette arkasındaki bir haritada Türkiyemizde Kürt vatandaşlarımızın oturduğu iller, buna Erzurum da dahil olmak üzere, Ermeni haritasında Ermeni Devleti olarak gösteriliyor. Bir tepki bile koyamıyor" diye konuştu.