Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Bu paralel devletten önce de derin devlet vardı. Onlarla uğraşıyorduk, onu biraz yoluna koyduk paraleli çıktı. Şimdi Allah'ın izniyle anayasa değişikliği çoğunluğunu bir verirse milletimiz, ne paralel çıkabilir, ne derin çıkabilir, ne yan yol çıkabilir"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Bu paralel devletten önce de derin devlet vardı. Onlarla uğraşıyorduk, onu biraz yoluna koyduk paraleli çıktı. Şimdi Allah'ın izniyle anayasa değişikliği çoğunluğunu bir verirse milletimiz, ne paralel çıkabilir, ne derin çıkabilir, ne yan yol çıkabilir" dedi.

Ala, seçim çalışmaları kapsamında Çat ilçesinde düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. 

Millet iradesinin Türkiye 'deki en büyük güç olduğuna işaret eden Ala, bu iradeyle baş edemeyenlerin 17-25 Aralık paralel darbe girişimini yaptığını anlattı.

Buna rağmen milletin AK Parti 'nin yanında yer aldığına işaret eden Ala, "Şimdi baktılar bunlar yine yürüyor, nasıl olur da bu iradeyi alırımın peşindeler. Şimdi bir de baktılar ki seçimler yaklaşıyor, millet bu sefer de iradesinin arkasında dimdik duracak. Bu sefer de içeride koalisyon, bak muhalefet hiç birbirine bir şey söylemiyor. Hepsi AK Parti'ye söylüyor. Niye acaba" diye konuştu.

AK Parti'nin milletin yüreği ve gönlüyle beraber olduğunu dile getiren Ala, 7 Haziran'da Türkiye'nin çok önemli bir karar vereceğini vurguladı. 

Ala, HDP milletvekili adayının eşcinsel evliliği konusundaki vaadine ilişkin de "Biz ahlakı, kültürümüzden, hayat tarzımızdan çıkarıp atarsak geriye ne kalır. Bu nasıl bir ifadedir, bu nasıl bir meşrulaştırmadır. Yani erkeğin erkekle kadının kadınla böyle bir şey olabilir mi? Bir kavmi Rabbimiz bize niye anlatıyor? Çok önemsediğim için söylüyorum, bunu sen nasıl alabilirsin seçim bildirgene. Bu ahlak ortadan kalkarsa darmadağın yok olmaz mıyız? Allah muhafaza. Ahlak bizim için vazgeçilmez en önemli değerimizdir. Zinhar böyle şeyler olamaz" ifadelerini kullandı.

- "Bu paralel devletten önce de derin devlet vardı"

"Anayasayı değiştirecek çoğunluğu, Allah'ın izniyle verirseniz bu sefer de bir referandum yaparız ve siyasi otobanlar yaparız" diyen Efkan Ala, önlerine de paralel, dikey, derin ve yan devletin çıkamayacağını söyledi.

Ala, "Biliyorsunuz, bu paralel devletten önce de derin devlet vardı. Onlarla uğraşıyorduk, onu biraz yoluna koyduk paraleli çıktı. Şimdi Allah'ın izniyle anayasa değişikli çoğunluğunu bir verirse milletimiz, ne paralel çıkabilir, ne derin çıkabilir, ne yan yol çıkabilir. Hepsini dümdüz eder geçeriz" şeklinde konuştu.

Malazgirt'te, Çanakkale'de elde edilen kardeşlik ruhunun hiç kaybedilmemesi gerektiğini vurgulayan Ala, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bütün inanç kesimlerine bizim o hakları teslim etmek boynumuzun borcudur. Biz çok çektik, inancımızın, dinimizin, bizim inandığımız değerlerin önündeki yasaklardan çok çektik. Onları kaldırdık, 28 Şubat'ı çöpe attık. Hani bin yıl sürecekti, hani. Şimdi de diğer inanç kesimlerinin, kardeşlerimizin inançlarının önündeki engelleri de böyle kaldırıp çöpe atacağız. Herkes bundan emin olsun. Nasıl ki kültürel haklarımızın önünde biz biriz, aynı insanız, aynı dine dine ve kültüre sahibiz, onun önündeki engelleri de kaldırdık. Merhaba denemiyordu, şimdi 24 saat yayın yapıyor muyuz? Temel insan hak ve hürriyet dedin mi önünde kimseyi tanımayız kardeşim."