Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "İstikrar olmazsa alttan petrol bile çıksa bir işe yaramıyor. Bakın Irak'a her tarafından petrol çıkıyor, bakın Libya'ya her tarafından petrol çıkıyor ama kalkınabiliyorlar mı? Hayır" - "Şimdi biz 'bu koalisyonları ebediyen tarihe gömelim. Koalisyon ihtimali de ortadan kalksın çünkü bunun memlekete faydası yok' diye başkanlık sistemi diyoruz"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, siyasi istikrar olmayan ülkelerin kalkınamadığını belirterek, "Şimdi biz 'bu koalisyonları ebediyen tarihe gömelim. Koalisyon ihtimali de ortadan kalksın çünkü bunun memlekete faydası yok' diye başkanlık sistemi diyoruz" dedi. 

Seçim çalışmaları kapsamında Narman ilçesine gelen Ala, burada düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. 

AK Parti 'nin, Türkiye 'nin önüne büyük hedefler koyduğunu ifade eden Ala, 2023 hedeflerinin Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı.

Ala, 2023'te, Türkiye'yi en gelişmiş ilk 10 ekonomi arasına sokmak istediklerine anlatarak, "Kişi başına düşen milli geliri 2-3 bin dolardan alıp 10 bin dolarlara çıkardık. Bunda da 25 bin dolara çıkaracağız. 30 milyar dolar ihracatı aldık, 160 milyar dolara çıkardık. Şimdi de onu 500 milyar dolara çıkaracağız" diye konuştu. 

AK Parti'nin Türkiye için önemli başarılara imza attığını belirten Ala, bunları siyasi istikrar sayesinde yaptıklarını aktardı. 

Türkiye'nin en büyük kazanımının siyasi istikrar olduğunu vurgulayan Ala, şunları kaydetti:

"Tüm bunları nasıl yapıyoruz biliyor musunuz? Bunu sizin oylarınızla yapıyoruz. Kardeşlerim sizin o oylarınız bu ülkede tek başına iktidarı sağlıyor mu? O da Türkiye'nin istikrarını sağlıyor mu? İşte biz o istikrar içindeki Türkiye'de bunları yapabiliyoruz. İstikrar olmazsa alttan petrol bile çıksa bir işe yaramıyor. Bakın Irak'a her tarafından petrol çıkıyor, bakın Libya'ya her tarafından petrol çıkıyor ama kalkınabiliyorlar mı? Hayır. Birbirlerine düştüler, onlara da Allah yardım etsin, bize de onlara yardım edebilme fırsatı versin. Şimdi onlar kalkınamıyorlar neden çünkü siyasi istikrarları yok. Şimdi biz başkanlık sistemi derken de 'Bu koalisyonları ebediyen tarihe gömelim. Koalisyon ihtimali de ortadan kalksın çünkü bunun memlekete faydası yok' diye başkanlık sistemi diyoruz çünkü millet seçecek, o da hükümetini kuracak başkan."

-"Savunma sanayisi başka ülkenin eline terk edilemez"- 

Efkan Ala, AK Parti'nin koalisyon hükümetinden devraldığı Türkiye'yi her alanda gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak için çalıştığını ifade etti.

AK Parti'nin hükümeti devraldığında Türkiye'nin sadece Kırıkkale'de tabanca ürettiğine dikkat çeken Ala, diğer savunma sanayi ürünlerinin ise ithal edildiğine vurgu yaptı.

AImanya'nın Türkiye'ye tank verdiğini, sonra "bu tankı lazım olduğu yerde kullanamazsın" dediğini aktaran Ala, "Onun da organizasyonunu İsrail yapıyordu. Peki biz bu tankı ne yapacağız kardeşim o zaman ? Seyretmek için aldık bunu. Baktık ki olmaz bir ülkenin savunma sanayisi başka ülkenin eline terk edilemez. Altay tankını, kendi tankımızı yapıyoruz şimdi. Milliyetçilik budur işte. Milliyetçi olmak, kendi savunma sanayini yapabilmek, muhtaç olmamak başkasına" şeklinde konuştu.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz şu anda 1,5 milyar dolar ihracat yapıyoruz, savunma sanayi ihracatı. Yani kendi helikopterimizi, tankımızı yaptık. Bunu yapan da sizsiniz, sizin oylarınız, bize verdiğiniz yetki. Kendi savaş helikopterimizi yaptık, deneme uçuşlarına başladı. Kendi savaş fırkateynimizi denize indirdik. Yabancı ülkeler de sipariş verdi alabilmek için. Nereden nereye, bir Kırıkkale tabancadan bunları yaptık. İsrail'den insansız hava aracı alıyorduk. Terörle mücadele ediyorsun, buna ihtiyacın var. İsrail'den alıyorduk ama tam lazım olduğu zaman çalışmıyordu. Niye? Öyle başkasına havale edemez. Başkasına havale edersen savunmanı ayakta tutamazsın. 'Osmanlı torunuyum' diye ortada dolaşamazsın. Şimdi insansız hava aracını da yaptık, o da uçuşa başladı. Milliyetçilik bu değil de nedir?"