Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Siz tek başına iktidarın, istikrarın arkasında durdukça biz de yolumuza tam gaz devam edeceğiz" - "Kimisi 'derin devlet' dedi önümüze çıktı, '367' dedi önümüze çıktı, mantığa aykırı. Onları bertaraf ettik mi, ettik"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, seçmenin iktidarın, istikrarın arkasında duruldukça yollarına son gaz devam edeceklerini belirterek, "Kimisi 'derin devlet' dedi önümüze çıktı, '367' dedi önümüze çıktı mantığa aykırı. Onları bertaraf ettik mi, ettik" dedi.

Ala, Oltu ilçesi Kale Meydanı'nda partisince düzenlenen ve yağmur altında gerçekleştirilen mitingde yaptığı konuşmada, ittifak kuranları, Ankara'da tuzak kuranları korkutanın meydandaki manzara olduğunu söyledi.

Hiçbir zaman eğilmeyeceklerini ifade eden Ala, "Gençler siz böyle şuur içerisinde oldukça, mefkuremize sahip çıktıkça, biz Fizan'a kadar gideriz. Bizim hedeflerimiz var, Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş ilk 10 ekonomisi yapacağız. Bunu sizin verdiğiniz oylarla yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin gelişmesini sağlayan istikrara sürekli saldırı olduğunu dile getiren Ala, "Mesele 28 Şubatçılara karşı durabilmek, mesele Oltu'dan oy aldığın zaman hiç kimsenin karşısında diz çökmemek, Yüce Rabb'imizin huzurundan başka hiçbir yerde boyun eğmemek" ifadesini kullandı.

Bölünmüş yolları, havayollarını, her şehre üniversite, sağlık alanında önemli reformlar yaptıklarını anlatan Ala, şunları kaydetti:

"Bunlar bize yetmez, size ne yapabiliyorsak 10 katını da yapsak yetmez. Hedefimiz de öyle zaten. Biz bunları yaparken bu adamlar ne yaptılar? Kimisi 'derin devlet' dedi önümüze çıktı, '367' dedi önümüze çıktı mantığa aykırı. Onları bertaraf ettik mi ettik ama bertaraf ederek 2010 yılında bizim başımızda boza pişirdiler 'irtica' diye. Kaldırdık mı bütün hepsini, 28 Şubat'ı attık mı çöpe? Attık. Kimin imzasıyla? Sizin, halkın, milletin cumhurbaşkanı olarak Çankaya'ya gönderdiğiniz Recep Tayyip Erdoğan 'ın imzasıyla."

Ala, Türkiye'yi büyük devlet, milleti de güçlü millet yapmayı hedeflediklerini belirterek, Erzurum'u da bölgesinin Gaziantepi, Kayserisi, Denizlisi yapacaklarını belirtti.

Erzurum'u üretimin, istihdamın, kalkınmanın, yatırımın merkezi haline getirmeyi, hayvancılığı dünyaya ihraç edilebilecek seviyeye çıkarmayı amaçlarını anlatan Ala, ilde 6 tane tünel yapıldığını vurguladı.

- HDP'nin Erzurum mitingi sonrası yaşanan gerginlik

Ala, HDP'nin Erzurum mitingi nedeniyle kentte yaşanan gerginliğe ilişkin, şöyle konuştu:

"Dün bir hadise oldu. Dün bir koalisyon yapıldı ve HDP miting yaparken, bir yandan HDP'nin, bir yandan MHP 'nin adamları sağlı sollu yürüyorlar kendi güzergahlarında ama AK Parti 'ye saldırıyorlar. AK Parti'nin bürolarına saldırdılar. Niye? İstikrar. AK Parti ayakta durdukça, AK Parti iş yaptıkça, hizmet ettikçe onlar iktidarda koalisyon kuramayacaklar, 'o zaman bari muhalefette koalisyon kuralım' diyorlar. Şu hale bak. Kuruyorlar da ne olur? Huzur şehri Erzurum'u yakıp, yıkıyorlar. Allah'tan korkun, bize zarar vereceksiniz diye Erzurum'a nasıl zarar veriyorsunuz? Bu nasıl aymazlıktır."

Yaptıklarının cevabını sandıkta alacaklarını ifade eden Ala, Erzurum'da AK Parti'nin dışında nereye oy verilirse HDP'ye yaradığını söyledi.

Ala, "Siz tek başına iktidarın, istikrarın arkasında durdukça biz de yolumuza tam gaz devam edeceğiz. Bir de anayasa değiştirecek bir çoğunluk verirse millet, o zaman biz bölünmüş yolları yaptık ya, o zaman da öyle siyasi otobanlar yapacağız ki bir daha ne paraleli ne derin devleti hiçbiri önümüze çıkamayacak ve çıkma ihtimallerini de gömeceğiz sandığa" dedi.

"Oltu seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla zaman zaman konuşması bölünün Ala, Oltu olarak seçimlerde verilen destekte rekor kırmayı hedeflediklerini söyledi.

Ala, konuşmasının ardından, sahneye çıkan eski milli futbolcu Tanju Çolak ve partililerle katılımcılara karanfil attı.

Çolak da "Bu güzel insana destek verelim" dedi.

Ala, mitinge katılan annesi Gönül Ala'nın da elini öperek, karanfil verdi.

Bir süre görevlilerin tutuğu platformdaki pankart, yağmur ve rüzgar nedeniyle bir süre sonra indirildi.