EYOF, olimpiyatların kapısını aralayacak

EYOF, olimpiyatların kapısını aralayacak
EYOF, olimpiyatların kapısını aralayacak
- Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Yarar: "Türkiye'nin olimpiyatlara gitmede, EYOF başarısı çok önemli. EYOF'ta birinci, ikinci, üçüncü olamıyorsanız muhtemelen olimpiyatlara yetiştireceğiniz çocuklarınızı yetiştiremediniz demektir" - "Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüp, kayak liselerimizin, kayak akademilerimizin üniversitelerle beraber sayısını artırabilirsek biz de dünya şampiyonları çıkarmaya başlayacağız"

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ -  Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Mehmet Erol Yarar, Türkiye'nin olimpiyatların kapısını aralayabilmesi için  Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nden (EYOF) elde edeceği başarının önemli olduğunu, bunun için de iyi bir milli takım oluşturacaklarını bildirdi.

Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayağa ilgiyi artırmak, her geçen gün daha fazla çocuğun kayak yapmasını sağlamak için federasyon olarak yenilikler getirdiklerini belirtti.

Bu kapsamda Alp Disiplini K1 ve K2 Ligi yarışmalarını ilk kez lig usulü yaptıklarını vurgulayan Yarar, lig usulü ile gerçek şampiyonların belirlenebildiğini, bir sporcuya üç şans tanıyıp yarışmalardan elde ettiği puanlarla derecesinin saptandığını söyledi.

Söz konusu çalışmanın kayağa olan ilgiyi de artıracağına dikkati çeken Yarar, "Bu sistemle yeni yetişen çocuklara bir fırsat veriliyor. Federasyonumuzun getirdiği yeniliklerden birisi bu. Bu uygulamadan sporcularımız da çok memnun. Lig usulü yapmamız, çocuklarımızı kayağa teşvik ediyor" diye konuştu.

-"Türkiye'deki dağ kalitemiz, Avusturya'dan daha iyi"

Yarar, Türkiye'de 12 yılda 4 milyon kayakçı yetiştirmeyi hedeflediklerine değinerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki dağ kalitemiz, Avusturya'dan daha iyi ama bu dağları çok iyi tesislerle ve o tesisleri kullanacak güzel sporcularla doldurmamız lazım. Onun için bizim ana hedefimiz Türkiye'de 17 milyon gencimiz var. Kayak yapmak isteyen on milyonlarca insan var. Dağı bulamıyorlar, fiyatlar yüksek geliyor, oteller dolu. Çeşit çeşit sorunlar mevcut. Çok az otel var, Türkiye'de. İşte bunların sayılarını artırarak, herkesin dağa erişebilmesini temin etmek istiyoruz."

Erzurum'daki insanları dahi yeni yeni Palandöken'e çekmeyi başardıklarını anlatan Yarar, "Şehirlerle dağları bütünleştirmeye çalışıyoruz. Çocuklarla dağı bütünleştirmeyi hedefliyoruz. İnşallah Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüp, kayak liselerimizin sayısını artırabilirsek, kayak akademilerimizin üniversitelerle beraber sayısını artırırsak, biz de artık dünya şampiyonları çıkarmaya başlayacağız" ifadelerini kullandı.

-"2022 olimpiyatlarından başarı elde etmek istiyoruz"

Federasyon Başkanı Yarar, Erzurum'da 2019'da düzenlenecek EYOF'un önemine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Türkiye için olimpiyatlara gitmede, EYOF başarısı çok önemli. Çünkü EYOF'ta birinci, ikinci, üçüncü olamıyorsanız muhtemelen olimpiyatlara yetiştireceğiniz çocuklarınızı yetiştiremediniz demektir. Yaş guruplarında da birinci olmamız lazım ki biz dünya şampiyonasında söz sahibi olalım. Bu açıdan EYOF'un 2019 için Türkiye'ye alınması çok önemli. Hem Erzurum'da, kayağın merkezi olan bir şehirde yapılacak hem de madalya beklediğimiz çocuklarımız var."

Alp Disiplini K1 ve K2 Ligi yarışmalarının da EYOF için seçme niteliği taşıdığına işaret eden Yarar, Bursa Uludağ'da yapılan seçmelerde başarılı olan sporcularla 2019'a kadar iyi bir milli takım oluşturup, 2022 olimpiyatlarında başarı elde etmek istediklerini sözlerine ekledi.