EYOWF 2017'ye doğru

EYOWF 2017'ye doğru
EYOWF 2017'ye doğru
- Erzurum'un ev sahipliğinde düzenlenecek 2017 Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Festivali'nin değerlendirme toplantısı düzenlendi - Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Okuyucu: "Uluslararası alanda ve dış basında maalesef Türkiye terörle anılıyor. Biz her türlü garantiyi vererek, her türlü zorluğun üstesinden gelerek 2017'de ev sahipliği yapacağımızı beyan ettik" - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: "Bir dönem külfet olarak nitelendirilen kar, şimdi Türkiye ve Erzurum'un tanıtımında bir ham madde olarak kullanılıyor"

ERZURUM (AA) - Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Okuyucu, 2017 Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Festivali'nin (EYOWF 2017) ev sahipliğinin alınmasının, yaratılan "terör algısı" nedeniyle kolay olmadığını ifade ederek, "Biz her türlü garantiyi vererek, her türlü zorluğun üstesinden gelerek 2017'de ev sahipliği yapacağımızı beyan ettik" dedi. 

Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) tarafından düzenlenen EYOWF'nin, 2017 yılında Erzurum'un ev sahipliğinde yapılmasına yönelik resmi anlaşmanın imzalanmasının ardından Erzurum'da değerlendirme toplantısı düzenlendi. 

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dilek Okuyucu, uluslararası alanda ve dış basında Türkiye'nin terörle anılmasından yakındı. 

Elazığ yolundaki bir terör olayının Erzurum'daymış gibi haberlere yansıdığını ve bunun da Erzurum'da terör olaylarının olduğu imajını verdiğini ifade eden Okuyucu, şunları söyledi:

"Uluslararası alanda ve dış basında maalesef Türkiye terörle anılıyor. İnternete, Erzurum ve terör yazdığınız zaman, 4 bin tane haber çıkıyor. Belki haddim değil ama bir Erzurumlu olarak söylemek zorundayım. 'Erzurum-Elazığ yolunda terör' diye haber yapan arkadaşa kırgınlığımı ifade ediyorum. 'Erzurum-Elazığ' yolu diye bir yol yok. Bu haber karşısında, 'organizasyonun güvenliğini sağlayabilecek misiniz?' diye bize sorarlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve delegasyondaki herkes bu nedenle çok zorda kalır. Bunu savunmak çok da kolay değildir. Ekibimiz bu zorlu sınavı başarıyla tamamladı. Biz her türlü garantiyi vererek, her türlü zorluğun üstesinden gelerek 2017'de ev sahipliği yapacağımızı beyan ettik. Belediye başkanımız Sekmen, özellikle çok büyük bir diplomasi yürüttü. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Gençlik ve Spor Bakanlığı bütün gücüyle oradaydı. Biz aldık, tabii bundan sonra süreci hızlandırmak zorundayız."

Okuyucu, EYOWF 2017 için 14 ay gibi kısa bir süre olduğunu ancak Erzurum'un uluslararası organizasyon deneyimi ve tesis zenginliğiyle devletin sunduğu desteğin kendilerini güçlü kıldığını belirtti.

Federasyon olarak sadece başarılı bir organizasyonu değil madalya almayı da hedeflediklerini dile getiren Okuyucu, "Açılış çok güzel olacak. Dünyanın her yerinden insan gelecek ama kapanışta madalya tabelasında Türkiye hanesinde 'sıfır' yazmasını istemiyorum. İnşallah biz burada madalya alacağız" diye konuştu.

 

- "Erzurum'u sporun Davos'u yapacağız" 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de görev geldiği günden bu yana Erzurum'u "sporun Davos'u" yapacaklarını söylediğini hatırlattı.

"Bir dönem külfet olarak nitelendirilen kar, şimdi Türkiye ve Erzurum'un tanıtımında bir ham madde olarak kullanılıyor" diyen Sekmen, "Kış sporlarının merkezi olan Erzurum, sadece kayakta değil, diğer branşlarda da adından sıkça söz ettiriyor. Sürat Pateni Dünya Kupası'nın 6. ayağında Erzurumlu sporcularımız yarışmıştı. EYOWF 2017'de de yine Erzurumlu sporcularımız yarışacak. Kısacası belediye olarak şehir, insan ve spor hayatının her zaman içindeyiz, iddialıyız. Erzurum'u rüya şehre dönüştüreceğiz. Sporda Türkiye'nin Davos'u olacağız. İnandık, başaracağız" yorumunu yaptı.

Toplantıya, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil de katıldı.