Fedakar babanın, sporcu çocukları

Fedakar babanın, sporcu çocukları
Fedakar babanın, sporcu çocukları
- Kötü alışkanlıklar edinmesini istemediği çocuklarını sporla tanıştıran görme engelli babanın, 6 yıl boyunca her gün spor salonuna götürdüğü çocukları, muay-thai branşında başarıdan başarıya koşuyor - Baba Abdurrahman Uğurlu: "Çocuklarım Türkiye'nin bayrağını dalgalandırmak için spor yapıyor" - Murat Uğurlu: "Babam olmasaydı bu başarıları elde edemezdik"

ERZURUM (AA) - FAHRETTİN GÖK - Erzurum'da görme engelli temizlik işçisi Abdurrahman Uğurlu'nun, sporla kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya çalıştığı iki çocuğu, adlarından başarıyla söz ettiriyor.

Şehitler Mahallesi'nde toprak damlı evde eşi ve 5 çocuğuyla yaşayan 40 yaşındaki Abdurrahman Uğurlu, çocuklarını başarılı sporcular yapmak ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için büyük çaba harcıyor.

Özel bir lisede temizlik görevlisi olarak çalışan ve yüzde 79 görme engeli bulunan Uğurlu, 6 yıldır her gün iş çıkışında muay-thai sporcusu çocukları 15 yaşındaki Murat ve 17 yaşındaki Erdal'ı evden alıp antrenman salonuna götürüyor.

Uğurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asgari ücret karşılığında temizlik elemanı olarak görev yaptığını, dar bütçesine rağmen çocuklarına en iyi şekilde bakmaya çalıştığını söyledi.

Her gün iş çıkışı çocuklarını antrenmana getirdiğini ve onları hiçbir zaman yalnız bırakmadığını belirten Uğurlu, "Sokaklarda her türlü kötü alışkanlıkları edinebilirlerdi. Ben onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya çalıştım. Çocuklarım kötü alışkanlıklardan uzak kaldığı için mutlu oluyorum. Çocuklarım, Türkiye 'nin bayrağını dalgalandırmak için dövüşüyorlar. Kimseye herhangi bir zararları da olmuyor" dedi.

Çocuklarının da elde ettikleri başarılarla yüzünü kara çıkarmadığını vurgulayan Uğurlu, "Aslanlar gibi çıkıp mücadelelerini verdiler. Eğer spordan uzaklaşırlarsa kötü alışkanlıklar edinip başkalarına da kötü örnek olabilirler. Bu endişeyle onları bir an olsun gözümün önünden ayırmadım. Umuyorum daha da başarılı sonuçlar elde edecekler. Ülkesine yararlı bireyler olmaları noktasında bu başarıların az olduğunu düşünüyorum. Onların kendi branşlarında en iyiler olmalarını istiyorum" diye konuştu. 

Küçük oğlu Murat'ın iki kez Türkiye, bir kez de Balkan şampiyonu olduğunu ve milli sporcu seçildiğini dile getiren Uğurlu, diğer oğlu Erdal'ın da Erzurum ve bölgede önemli dereceler aldığını aktardı. 

 

- "Bütün babalar çocuklarına spor yaptırmalı"

Tüm babaların çocuklarını sporla buluşturması gerektiğini ve devletin bunun için tüm imkanları sunduğunu ifade eden Uğurlu, şunları kaydetti:

"Ben bir babayım. Herkes de benim gibi bir baba olsun. Tüm babalar da çocuklarına spor yaptırsın. Benim gibi yapsınlar ve çocuklarına sahip çıksınlar. Çocuklarımın salondan uzaklaşmasına izin vermiyorum. Çocuklarınızı sokakta bırakmayın. Onları salonlara gönderin ama benim gibi yollayıp, çocuklarına sahip çıksınlar. Benim gibi babalar olsaydı, şimdi salonlar tıklım tıklım dolu olacaktı. Veli olmadan başarı olmaz. Veli olacak ki hocası da bir şeyler yapabilsin."

 

- "Başarılarımızı ona borçluyuz"

Babasının yıllardır üzerilerine titreyerek işi ile spor salonu arasında adeta mekik dokuduğunu anlatan milli sporcu Murat Uğurlu da "Babam olmasaydı bugün bu başarıları elde edemezdik. Ben ve abim Erdal'ı her gün okul çıkışı alıp spor salonuna, antrenmanın ardından tekrar eve götürdü. Hayatımızın her anında bizimle olmaya çalıştı" ifadelerini kullandı.

Maddi imkansızlıklara rağmen tüm müsabakalarda babalarının hep yanlarında olduğunu anlatan genç sporcu, "Geçtiğimiz yıl aralık ayında  İstanbul 'da yapılan ve 45 kiloda altın madalya kazandığım Muay-thai Balkan Şampiyonası'nda bile yanımda olup, benimle aynı duyguları yaşadı. Yaptıkları karşısında hakkını ödememiz mümkün değil" diye konuştu.