"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi

"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi
"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi
- Proje kapsamında Erzurum'daki 10 okula, 180 bisiklet dağıtıldı

ERZURUM (AA) - Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi kapsamında Erzurum'daki 10 okula, 180 bisikletin dağıtımı yapıldı.

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, müdürlük yanındaki alanda düzenlenen törende yaptığı konuşmada,  Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlığı korumak ve geliştirmek için fiziksel aktivite engellerini yok etmeyi hedeflediğini söyledi.

Dünyada tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 70'ini kronik hastalıkların oluşturduğunu belirten Çankaya, şunları kaydetti:

"Kronik hastalıklar için önlenebilir davranışsal risk faktörleri sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkolün zararlı kullanımıdır. Ülkemizde yapılan pek çok çalışmada fiziksel aktivite düzeyini saptamak amaçlanmıştır. Bu araştırmalardan birine göre 12 yaş üstü bireylerin yüzde 71,9'unun hareketsiz olduğu, yüzde 9,7'sinin yetersiz düzeyde fiziksel aktivite yaptığı bulunmuştur. Çocuklarımıza ve gençlerimize düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 5, 6 ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan veya 'bisiklet modülü' dersini uygulayan okullara protokol ile bisiklet desteği sağlanacaktır."

Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer de kış mevsiminin uzun sürdüğü bir kentte fiziksel aktivitenin zor olduğunu ifade ederek, "Ülkede bilinçli olarak spor yapma, zinde kalabilme ve bu tür alışkanlıklar edinme rutine bağlanamamıştır. Fiziksel aktivite önemli bir sorun. Bir nebze olsun bu sorunu çözebilmek amacıyla buradayız" dedi.

Çankaya ve İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan'ın imzaladığı protokolün ardından okullara bisikletleri verildi.