Ford Trucks'ın 22. bayisi Erzurum'da açıldı

Ford Trucks'ın 22. bayisi Erzurum'da açıldı
Ford Trucks'ın 22. bayisi Erzurum'da açıldı
- Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Koç: "Yüzde 100 yerli mühendislik ve işçilikle ürettiğimiz çekici ve kamyonlarımızla Türkiye ekonomisine katma değer sağladığımızı düşünüyoruz. İnönü fabrikamızda ürettiğimiz ağır ticari araçlarımızda kullandığımız motorlar yüzde 100 yerli mühendislik ve üretim gücünün bir ürünüdür"

ERZURUM (AA) - Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, "Yüzde 100 yerli mühendislik ve işçilikle ürettiğimiz çekici ve kamyonlarımızla Türkiye ekonomisine katma değer sağladığımızı düşünüyoruz. İnönü fabrikamızda ürettiğimiz ağır ticari araçlarımızda kullandığımız motorlar yüzde 100 yerli mühendislik ve üretim gücünün bir ürünüdür" dedi.

Yakutiye ilçesi Sanayi Siteleri'ndeki Cindilli Otomotiv 'de Ford Trucks'ın yeni bayisinin açılışında konuşan Koç, Cindilli Otomotiv'in 2013 yılında ve 2014 yılının 7 aylık döneminde Ford'un pazar lideri olduğunu belirtti.

Ford'un servis ve müşteri memnuniyetinde de başarılı olduğunu vurgulayan Koç, "Erzurum'da pazar payımız 4,2. Bunu da ülke averajı olan 20'lere getireceğinize inanıyoruz. Ford Trucks 4S için bize güvenerek yaptığınız bu yatırımın hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Koç, Ford Otosan olarak otomotiv sektörüne kamyon montajıyla başladıklarını hatırlatarak, 1982 yılında dönemin olumsuz ekonomik şartlarına rağmen Eskişehir İnönü Fabrikası'nı kurarak, Türkiye'nin ilk kamyon üreticisi olduklarını ifade etti.

Aradan geçen zaman içinde çekici, kamyon ve aktarma organlarını 55 yıldır ürettiklerini dile getiren Koç, "Yüzde 100 yerli mühendislik ve işçilikle ürettiğimiz çekici ve kamyonlarımızla Türkiye ekonomisine katma değer sağladığımızı düşünüyoruz. İnönü fabrikamızda ürettiğimiz ağır ticari araçlarımızda kullandığımız motorlar yüzde 100 yerli mühendislik ve üretim gücünün bir ürünüdür. Bize göre Türkiye'nin motorudur. Mühendislerimiz tarafından geliştirilen ve yine yurdumuzun işçilerinin alın teriyle üretilen yerli çekici ve kamyonlarımızla yurt içinde büyük bir rağbet görürken yurt dışında da Türk malı damgasıyla bizleri gururlandırıyor" diye konuştu.

Koç, sadece araçları değil teknolojiyi de ihraç eder konuma geldiklerini vurgulayarak, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin'de 2013 yılında ağır ticari araç motorları üretimi için anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Çin'de Türk mühendislerinin dizayn ettiği motor ve kamyonların Çin'de üretileceğini ifade eden Koç, şunları kaydetti:

"Bu sadece bizim için değil ülkemiz için de çok büyük bir övünç kaynağı. Otomotiv sektörünün nereden nereye geldiğini göstermesi açısından çok önemli. Çok yakın zamanda Başbakanımızın katılımıyla da Fiat Doblo'larını da Ford Connect gibi Amerika'ya ihraç töreni olacak. Hem Ford hem Fiat hem de Türkiye'de diğer otomotiv firmaları çok büyük başarılara imza atıyorlar. Bunun şöyle bir önemi var, bilhassa hükümetimiz inovasyona katma değeri yüksek ürünlerin üretimine çok ciddi teşvikler veriyor. Yabancı firmalarla yaptığımız ortaklıklar Türk işçisini, mühendisliğini güçlendiriyor. Bizlerin performansı da bu global şirketlerin yeni markalarını ülkemize getirmesini sağlıyor."

Kamyon işi için bayilerin bu yıl 125 milyon liralık yatırım yaptığını dile getiren Koç, 22. Ford Trucks bayisini açtıklarını, yıl sonunda 25 rakamına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Koç Holding Ford Erzurum Bölge Bayi sorumlusu Muammer Cindilli de 22 yıl önce otomotiv işine girdiğini belirterek, "Başta Erzurum olmak üzere Kuzey Doğu Anadolu bizi kabul ederse kazandığımızla bölgede yatırım yaparız diye yola çıktık. Sözümüzü tuttuk. Erzurum'dan para kazandık, Iğdır'da, Kars'ta Erzincan'da yatırımlar yaptık. Ardahan'da da yer aldık yapamayınca kamu yararına çalışan bir derneğe öğrenci yurdu yapması için devrettik" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sonunda Cindilli, Koç'a çeşitli hediyeler verdi. Daha sonra Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, AK Parti Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ ve Cengiz Yavilioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ali Koç, Muammer Cindilli ve diğer katılımcılar açılış kurdelesini kesti.