Geleceğin satranç ustaları, anaokullarında yetişecek

Geleceğin satranç ustaları, anaokullarında yetişecek
Geleceğin satranç ustaları, anaokullarında yetişecek
- Federasyon, satrancın yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen proje çerçevesinde, ülke genelinde bin ana sınıfına satranç takımı dağıtımına başladı - Yönetim kurulu üyesi Yekeler: "Geleceğin dünya şampiyonlarının Türkiye'den çıkmasını hedefliyoruz"

ERZURUM - İLHAMİ ERKILIÇ -  Türkiye Satranç Federasyonunun, satrancın yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen proje çerçevesinde, ülke genelinde bin ana sınıfına satranç takımı dağıtımına başladığı bildirildi.

Federasyon ve Satrançla Büyüyorum Kulübü, ülke genelinde bin ana sınıfında satranç köşesi oluşturma, bu sınıflardaki öğrencileri satranç malzemeleriyle buluşturma ve öğretmenlerine de satranç eğitimi verme projesini uygulamaya koydu.

Ankara , Antalya, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul , İzmir, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Ordu ve Sivas gibi bölge merkezi illerde uygulanacak projenin, gelecek yıllarda daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

Proje kapsamında, Erzurum'da ilk etapta 60 anaokulunda satranç takımı dağıtıldı.

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Yekeler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, satrancın ülke genelinde yaygınlaşması için çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Satranç oynamanın, çocukların odaklanma, planlama, öz güven, zeka, analiz, görselleştirme, ileriyi düşünme, konsantrasyon, sosyalleşme ve gelişimine katkıda bulunduğuna işaret eden Yekeler, şunları söyledi:

"Araştırmalar, satranç oynayan öğrencilerin, satranç oynamayanlara göre yüzde 17,3 oranında daha başarılı olduğunu gösteriyor. Satranç, matematiksel düşünme sistemlerini hareket ettiriyor. Özellikle çocukların pasif olarak televizyon seyretmelerinden ziyade, boş vakitlerinde aileleriyle bu aktiviteleri yapmaları, her açıdan önemli."

Ana sınıflarında çocukların satrançla tanışıp sevmeleri amacıyla oluşturdukları projeyi uygulamaya koyduklarını aktaran Yekeler, "Bu dönemde çocuklarımızın satrancı sevmeleriyle gelecekte çok büyük başarılar elde etmelerini ve geleceğin dünya şampiyonlarının Türkiye'den çıkmasını hedefliyoruz. Her öğrenciye birer satranç takımının yanı sıra boyama kitabı, öğretmenlere de eğitim ve eğitim kitabı veriyoruz" diye konuştu.

Kasım Yekeler, hayata geçirilen projeler sonucunda, Türkiye'nin son dönemde uluslararası turnuvalarda okullar düzeyinde şampiyonluklar elde ettiğini kaydetti.