Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Eski İçişleri Bakanı Ala: "Bakınız hiçbir iç mesele bizim memleket meselemizden daha önemli halde olmadı. Memleket meselesini her zaman en başta, en önde tuttuk. Bu sadece bir siyasi hareket değil, siyasi hareketin ahlakla içselleştirilmiş, bezenmiş halidir"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Bakınız hiçbir iç mesele bizim memleket meselemizden daha önemli halde olmadı. Memleket meselesini her zaman en başta, en önde tuttuk. Bu sadece bir siyasi hareket değil, siyasi hareketin ahlakla içselleştirilmiş, bezenmiş halidir" dedi.

Ala, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı tarafından 25. dönem milletvekilliği aday adayları için düzenlenen vefa yemeğinde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin çok kıymetli, çok değerli ve milletin istikrarının teminatı olduğunu söyledi.

AK Parti kadar emeğin hizmete dönüştüğü başka bir parti olmadığını belirten Ala, şöyle devam etti:

"Başımızı iki elimizin arasına alıp şöyle bir geçmişe yönelik bakalım. Bir sürü parti geldi geçti, birkaç tanesi hariç. AK Parti'de emeğin hizmete dönüştüğü kadar, emeğin hizmete dönüştüğü bir parti hatırlıyor muyuz? AK Parti kadar hatırlayamıyoruz. Onun için bu parti çok kıymetli, çok değerlidir ve milletin istikrarının teminatıdır. Bakınız hiçbir iç mesele bizim memleket meselemizden daha önemli halde olmadı. Memleket meselesini her zaman en başta, en önde tuttuk. 3 dönem kuralı oldu, 'şöyle olur, böyle olur' dediler. Görüyorsunuz hiçbir şey olmadı. Yani bu bir ahlaki harekettir aynı zamanda. Bu sadece bir siyasi hareket değil, siyasi hareketin ahlakla içselleştirilmiş, bezenmiş halidir. Bu bakımdan çok kıymetli bir hareket içerisindeyiz. Hepimiz buna katkıda bulunuyoruz. Hepimiz bu katkının ortaya çıkardığı hizmetten dolayı da müsterihiz."

Ala, 2002'den beri iktidarda olan bir partinin, 2015'te bu denli ilgiye mazhar olmasının, millet iradesini çalmaya çalışanlara ciddi bir cevap olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

 "AK Parti kendi başına son derece saygın bir siyasi harekettir, siyasi davranıştır. Eğer millet ve onun temsilcileri, millet adına onun içinden gelenler meseleye sahip çıkmazsa, o zaman milletin iradesi başkaları tarafından gasbedilir. Bu alanı boş bırakırsanız şeytan hasıl olur gerçekten. Millet adına, millet aleyhine milletin iradesini hiçe sayanların aldıkları kararlara mahkum olursunuz. O bakımdan, haksızlıktan, hukuksuzluktan ve zulümden, zalimden şikayet edenlerin ilk adım atması gereken alan siyasettir. Bu nedenle milletin iradesini temsil etme arzunuzdan dolayı, sizleri kendim de dahil olmak üzere kutluyorum ve milletim adına teşekkür ediyorum." 

Aday adaylığı için yapılan başvuruların kendilerini çok memnun ettiğini dile getiren Ala, şunları kaydetti:

"Ne kadar çok ilgi olursa ne kadar çok başvuru olursa bizi o kadar çok memnun eder. Ben Ankara 'da başvuru sayılarını aldığımda aynı hususu dile getirdim. Başvuruların fazla olması bütün partiler için, özellikle de sistemle mücadele eden bir parti olarak, onu dönüştürmeye çalışan, millet iradesini hakim kılmaya çalışan AK Parti'de bu kadar yoğunlaşması inanın inancımızı, yani Türkiye 'nin geleceğine olan millet olarak güvenimizi artırmıştır. Bu bakımdan hepinize bu siyasal tutumunuzdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sonuç olarak, arzu ettiğimiz yerde oluruz olmayız, o bizim takdir edeceğimiz bir şey değil. Kararlar üstünde karar verenin kararıdır o. Onun için bize düşeni yaparız, sonrasını Kadir'i Mutlak olana bırakırız. O nasıl takdir ederse öyledir. İstesek de öyledir istemesek de öyledir. O bakımdan burada bu hareketin ne sıraya girenler girmeyenlerden daha fazla içindedir ne sıraya girmeyenler girenlerden daha fazla dışındadır. Böyle bir şey yok. Biz birlikte Türkiye'yi yönetmeye talibiz. Bu talip olmamızdır bizi değerli kılan ve bunun takipçisi olacağız. Bunu gerçekleştirmeye hep birlikte çalışacağız."

Ala, konuşmasının ardından AK Parti 24. dönem Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ, Adnan Yılmaz, Fazilet Dağcı Çığlık, Cengiz Yavilioğlu ve Muhyettin Aksak'a plaket, 25. dönem aday adaylarına da il başkanlığı tarafından hazırlanan sertifikaları verdi. 

Ala, programın ardından Ankara'ya gitti.