Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Eski İçişleri Bakanı Ala: "Türkiye'yi 17-25 Aralık'ta Suriye'ye, Irak'a çevirmek istediler ama elimizin tersiyle, adam gibi durarak bertaraf ettik"

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, " Türkiye 'yi 17-25 Aralık'ta Suriye'ye, Irak'a çevirmek istediler ama elimizin tersiyle, adam gibi durarak bertaraf ettik" dedi.

Partisinin Erzurum İl Başkanlığınca Aşkale ilçesinde düzenlenen mitingde konuşan Ala, genel seçimlerin Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Sandığın, petrol kuyusundan daha kıymetli olduğunu vurgulayan Ala, "Petrol kuyumuz yok ama 'sandığımız var' dedim. Sandığı olmayıp petrol kuyusu olanlar bakın ne hale geldi. Ama sandığı olanlar sandığa ve siyasi istikrara sahip çıkanlar petrolden daha fazla gelir elde ediyor" dedi.

Papa Franciscus'un ve Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni iddialarına ilişkin kararlarını da değerlendiren Ala, şöyle konuştu:

"Bu başarılar ki koalisyonları, dışarıda da bize karşı ittifakları üst üste getiriyor. En son baktılar ki olmuyor, şimdi Papa bir taraftan, Avrupa Parlamentosu bir taraftan bir soykırım iftirasını dile getirmeye başladılar. Uzun lafın kısası, o soykırım iddianı da iftiranı da yalanını da sana Aşkale Meydanı'ndan kardeşlerimle iadeli taahhütlü olarak gönderiyoruz. Sen önce gaz odalarının, kardeşlerimizin Saraybosna'nın göbeğinde şehit edilmelerinin hesabını ver."

-MİT tırlarının durdurulması

Ala, 17-25 Aralık 2013'te yaşanan gelişmelere ilişkin de şunları kaydetti:

"Türkiye'yi 17-25 Aralık'ta Suriye'ye, Irak'a çevirmek istediler ama elimizin tersiyle, adam gibi durarak bertaraf ettik. Şimdi bazıları, bu tarihte yapılan darbe girişimini hala anlamamış birtakım siyasi mekanizmalar, bunum arkasında durmaya çalışıyor. Ya kardeşim bırak, onları dünya anladı. Neler oluyor, ne kararlar alınıyor sen hala anlamadın mı? Yani bunun bir darbe olduğunu halen anlamadın mı? 17-25 Aralık'tan sonra utanmadan, sıkılmadan Türkiye'nin Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, devletin tırlarını yolda durdurup... Bunun adı ihanettir, başka ne olabilir. Dünyaya ihbar etme, gammazlama peşinde olanları sen ne ile açıklayacaksın. Vatan hainliğidir. Şu hale bakın, ne hazırlamışlar biliyor musunuz? Devlet kayıtları çıkardı ortaya. Türkiye, yahu Allah'tan korkun, kuldan utanın kaç yıldır terörle mücadele ediyor. Ondan önce de anarşi ile mücadele etti. Bizim devletimiz, bizim milletimiz hiç teröre destek verir mi? Allah'tan kork, kuldan utan, yazıklar olsun. Nerede terör varsa biz onun karşısındayız."

-"Bu nasıl bir vatan hainliğidir?"

Ala, hükümetin başarılı olamaması için tezgah kurulduğunu, devletin ve milletin yüreğinden hançerlendiğini bildirerek, "Halen bunu anlamadın mı? Yani o MİT tırlarının içeresindeki malzemeleri biz Suriye'de ne yapacağımızı biliyoruz. Biz orada Özgür Suriye Ordusu'nu destekliyoruz ve bunu Avrupa Birliği destekliyor. Hepimiz oturmuş karar almışız. Zulme 'hayır' diyoruz, bunun saklısı, gizlisi var mı? Yani Suriye'deki zulme 'hayır' dememizi saklıyor, gizliyor muyuz? Ama sen nasıl oradaki terör örgütlerine bizim yardım ettiğimiz gibi bir yalanı kurarsın da bütün dünyaya Türkiye'yi gammazlarsın. Bu nasıl bir vatan hainliğidir?" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dış politika konusunda sadece Türkiye'de değil, dünyada da tanınan bir insan olduğuna değinen Ala, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Davutoğlu'nun başkanlığında bir toplantı yapılıyor. Nerede, Dışişleri Bakanlığı'nda. Peki, bu çete bunu da dinledi ve bu ihaneti de dünyaya yayın yaptı mı, yaptı. Kardeşim bunlar darbe teşebbüsü, bunları engellemek vatana, millete hizmet değilse, nedir hizmet? Nedir o zaman ? İçim yanıyor, yahu Türkiye'yi Suriye'ye çevirmek istediler. Oraya çevirmek için ellerinden geleni yaptılar. Ortaya koyduğumuz bütün projeleri sabote etmeye çalıştılar. Bu layık mıdır bu memlekete, şu insanımıza? Bir hizmetin varsa yap, hizmetten haberin yoksa otur seyret."

Ala, mitingin ardından ilçede esnafı ziyaret etti.