Hayırseverden 22 yerleşim yerine 22 Kur'an kursu

Hayırseverden 22 yerleşim yerine 22 Kur'an kursu
Hayırseverden 22 yerleşim yerine 22 Kur'an kursu
- Erzurumlu hayırsever Ali Şeker, Tekman ilçesi ve 21 mahalleye 22 Kur'an kursu yaptırdı - Şeker: - "Dinini, namazını, abdestini bilen, Allah'tan korkan, hiçbir şekilde kötülük yapmaz, ülkesine faydalı olur, zarar vermez"

ERZURUM (AA) - Erzurumlu hayırsever Ali Şeker, Tekman ilçesine ve 21 mahalleye 22 Kur'an kursu yaptırdı.

Konya'da et sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın sahibi olan hayırsever Ali Şeker, AA muhabirine, memleketi Tekman'dan 1989 yılında Konya'ya göç ettiğini anlattı.

Maddi açıdan sıkıntısı kalmayınca memleketine hayır yapmaya karar verdiğini ifade eden Şeker, ilk olarak bölgede gıda yardımı dağıttığını, daha sonra bin 500 çocuk için toplu sünnet şöleni düzenlediğini söyledi.

Şeker, ilçeye bağlı birçok mahallede Kur'an-ı Kerim kursu olmadığını görünce konuyla ilgili bir şeyler yapmak istediğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kaymakam ve müftüye danışıp, el ele verdik. Tekman ilçe merkezi ile 21 mahalleye birer Kur'an-ı Kerim kursu yaptırdık. Ayrıca bölgede okuyan ve maddi durumu iyi olmayan çocuklara da burs tahsis ediyorum. Bir adamı olarak hayır yapmaktan çok zevk alıyorum."

Kursları, inşaatlarının tamamlanmasının ardından devlete teslim ettiğini kaydeden Şeker, sadece Allah rızası için bu yola çıktığına değinerek, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim kurslarının bölgeye önemli katkısı var. Dinimizce karıncayı bile incitemezsin. Dinini, namazını, abdestini bilen, Allah'tan korkan, hiçbir şekilde kötülük yapmaz, ülkesine faydalı olur, zarar vermez. Bu noktada da inşallah ömrümün sonuna kadar bu işle uğraşacağım."

Bölgeye Kur'an kursu yaptırmaya devam edeceğini aktaran Şeker, "Karayazı, Hınıs, Karaçoban gibi ilçelerde de bu tür faaliyetler gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımızla da görüştük, o da bize yardımcı olacak" dedi.

Şeker, ilçe dışındaki mahallelerde bazı kız çocuklarının 14-15 yaşında evlendirilebildiğini, özellikle bu konu üzerinde durduklarını, kız öğrencilere yönelik geziler düzenlediklerini sözlerine ekledi.