HDP Erzurum 1. Olağan Kongresi

HDP Erzurum 1. Olağan Kongresi
HDP Erzurum 1. Olağan Kongresi
- HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: "Kobani'de (Ayn el Arap) kazanılar zafer, bütün insanlığın zaferi olarak zulme karşı hepimizin zaferi olarak tarihe kazındı" - "Daha kısa bir süre öncesine kadar, bütün halkların ve ezilenlerin hapis edildiği katledildiği karanlık bir coğrafyaydı Ortadoğu ama bugün bakın nasıl bir güneş parlıyor"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1. Olağan Genel Kongresi yapıldı.

Kazım Karabekir Spor Salonu'nda tek liste halinde gerçekleştirilen olağan kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, parti yöneticileri ve partililer katıldı.

Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada, Erzurum'da yapılan seçimlerin güzel sonuçlar getireceğine inandığını söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her yerde bize dayatılan sınırlara yürüyoruz. Değerli halkım her yerde bize dayatılan hapishaneleri, bize dayatılan parmaklıkları paramparça ediyoruz. Bakın Ortadoğuyu bir halklar hapishanesine çevirmişlerdi daha kısa bir süre öncesine kadar, bütün halkların ve ezilenlerin hapis edildiği katledildiği karanlık bir coğrafyaydı Ortadoğu  ama bugün bakın nasıl bir güneş parlıyor. O karanlık Ortadoğu'nun üzerinde Rojova'nın güneşidir bu, Kobani'nin güneşidir bu. Mezopotamya'nın o güneşle aydınlanan güneş yüzlü çocukları bir bir hapishanelerin parmaklıklarını paramparça ediyorlar. İşte Kobani'de (Ayn el Arap) kazanılar zafer, bütün insanlığın zaferi olarak zulme karşı hepimizin zaferi olarak tarihe kazındı."

Yüksekdağ, düne kadar "Kobani düştü, düşecek" diyenlerin, 134 gün boyunca süren bu direniş karşısında boyun eğmek zorunda kaldığını ifade etti.

Bu yaşamda, bu hayatta sadece zalimin zulmü olmadığını savunan Yüksekdağ, "Aynı zamanda mazlumun ahı vardır. Aynı zamanda direnenin gücü dirayeti ve zaferi vardır. Kobani zaferi, bütün mazlumların ahını almıştır ve biz Şengal'de de Mahmur'da da Kerkük'te de Musul'da da bu karanlık ordu ve saldırganlık karşısında gadre uğrayan bütün mazlum halkımızın ahını alacağız, Ezidi halkının da" şeklinde konuştu.

Yüksekdağ, bulundukları salonda 1980'li yıllarda kendilerinin yargılandığını ve bugün de aynı yerde onları yargıladıklarını sözlerine ekledi.

HDP MYK üyesi Hüda Kaya da Kur'an-ı Kerim ile tanışmadan önce milliyetçi bir çalışma içerisinde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ne zaman ki bütün insanların bir tarağın dişleri gibi eşittirler. Sadece takva olarak sorumluluk bilincine sahip ve erdemli olanlar Allah'a yakındırlar, bütün insanlar tarağın dişleri gibi eşittirler. Arap'ın, Kürt'e, Türk'ün Kürt'e İngiliz'in Arap'a hiçbir üstünlüğünün olmadığını ben dinimizden öğrendim. Ne zaman ki Kur'an ile 30 yıldan fazladır gecem gündüzüm Kuran'ı araştırmalarla ne kadar yoğunlaştıysam beynimdeki bütün faşist virüslerden Kuran'ın yardımıyla temizlendim arkadaşlar ve bugün halkların kardeşliği adına sizlerle bir aradayım, mazlumların ezilen halklarını aramak için sizlerle bir aradayım."