HDP'nin Erzurum mitingi sonrası yaşanan gerginlik

HDP'nin Erzurum mitingi sonrası yaşanan gerginlik
HDP'nin Erzurum mitingi sonrası yaşanan gerginlik
- Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı Güvenli: - "Türkiye'nin istikrarına, Erzurum'daki kardeşlik havasına gölge düşürmeye çalışanlar bilmelidir ki en iyi hakem halk, halkı hakem etmenin yolu da sandıktır"

ERZURUM (AA) - Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı (ESTP) Abdullah Mustafa Güvenli, " Türkiye 'nin istikrarına, Erzurum'daki kardeşlik havasına gölge düşürmeye çalışanlar bilmelidir ki en iyi hakem halk, halkı hakem etmenin yolu da sandıktır" ifadesini kullandı.

Güvenli, yaptığı açıklamada, Pazar günü yapılacak seçimlerin demokratik kurallara uygun, siyasi ihtirasların millet ve devlet geleneğinin önüne geçmeden barış ve kardeşlik havası içerisinde gerçekleşmesi için ilgili tüm kesimlere büyük görevler düştüğünü belirtti.

Demokrasi bilincinin yerleşmesi için yürütülen seçim çalışmalarına halkın huzurunu kaçıracak, onların fikir ve görüşlerini etkileyecek baskı sistemlerinin zarar verdiğini ifade eden Güvenli, açıklamasında şunları kaydetti:

"Erzurum'da HDP'nin yaptığı miting öncesi ve sonrası yaşanan olayları asla tasvip etmiyor ve sorumlulukları olanları kınıyoruz. Şiddet ve şiddetten beslenen hiçbir görüş halkın sinesinde yer bulamamış ve bulamayacaktır. Türkiye'nin istikrarına, Erzurum'daki kardeşlik havasına gölge düşürmeye çalışanlar bilmelidir ki en iyi hakem halk, halkı hakem etmenin yolu da sandıktır. Şiddetten nemalanıp, gerilimle neticeye gitmeye çalışanlar amaçlarına ulaşamayacaktır. Erzurum'un kardeşlik ve barış şehri olmasını kimse engelleyemeyecek."

Güvenli, Erzurum'da yaşanan olayların daha da büyümemesi için 24 saat uykusuz kalarak vatandaşın can ve mal emniyeti için ayakta kalarak hizmet veren güvenlik güçlerine çabalarından dolayı teşekkür etti, olaylar sırasında yaralananlara ise acil şifalar diledi.