İçişleri Bakanı Ala Erzurum'da

İçişleri Bakanı Ala Erzurum'da
İçişleri Bakanı Ala Erzurum'da
- Konaklı Kayak Merkezi'nin tanıtımına katılan Bakan Ala, burada kayak yaptı - Ala: "Bu coğrafya, bu güzellik, dünyanın hiçbir yerinde yok. Havaalınında indikten 10 dakika sonra pistlerdesiniz. Bu büyük bir konfordur" - "Turizm sektöründe Türkiye'nin aldığı mesafe ortadadır. Bugün 40 milyon turist, 32 milyar doları aşkın gelirimiz var. Ama kış turizminden yeterince yararlanamıyoruz"

ERZURUM (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Turizm sektöründe Türkiye 'nin aldığı mesafe ortadadır. Bugün 40 milyon turist, 32 milyar doları aşkın gelirimiz var ama kış turizminden yeterince yararlanamıyoruz" dedi.

Bakan Ala, kent merkezine 25 kilometre mesafedeki Konaklı Kayak Merkezi'nde düzenlenen tanıtım programına katıldı. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile kayak kıyafetlerini giyen Ala, 8 kilometrelik iki ayrı pistte yaklaşık 2 saat süreyle kayak yaptı.

Ala'nın, pistte kayak yaptığı sırada programı takip eden gazetecilerin, koşarak ve kar motorlarıyla bu anı görüntüleme çabaları, ilginç görüntüler oluşturdu.

Kayak yaparken herhangi bir kaza yaşamayan Ala, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurumlu olduğu için çocukluktan itibaren kayakla iç içe olduğunu belirtti.

Yaklaşık iki yıldır kayak yapmadığını söyleyen Ala, "Geçtiğimiz yıl kayak yapmak için fırsat bulamamıştım ama bu sene de ilk defa kayıyorum. Hem sporun kendisi hem de pistler o kadar güzel ki. Yaklaşık 2 yıldır kayak yapmamış biri olarak dikkat ederseniz yukarıdan aşağıya hiçbir kazaya meydan vermeden gelebildik. Bu aslında bizim becerimizden çok pistlerin güzelliğini kanıtlıyor" diye konuştu.

Ala, Erzurum'un Türkiye'nin en önemli kayak destinasyonu olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Hem Palandöken hem de Konaklı mevkisinde çok güzel kar var. Yurt içi ve yurt dışından gerçekten yoğun ilgi de oluyor. Bu turizm sektöründe Türkiye'nin aldığı mesafe ortadadır. Bugün 40 milyon turist 32 milyar doları aşkın gelirimiz var ama kış turizminden yeterince yararlanamıyoruz. Aslında bu alanda da Türkiye, dünyada önemli bir yere ve potansiyele sahip. Kış turizminde en önemli destinasyonda Erzurum Palandöken'dir. Biz buraya daha fazla ilginin olmasını arzu ediyoruz. Bunun için de yerel yönetimlerimiz, belediyemiz, valiliğimiz, bakanlıklarımız hep birlikte çalışıyoruz. Önemli yatak kapasitemiz oldu. Bildiğiniz gibi bazı uluslararası yarışma ve etkinlikleri de buraya aldık."

Erzurum'un kayak turizminden daha fazla pay alması için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurgulayan Ala, "Çünkü bu coğrafya, bu güzellik, dünyanın hiçbir yerinde yok. Havaalanında indikten 10 dakika sonra pistlerdesiniz. Bu büyük bir konfordur. Erzurumlular olarak da gelen turistlere en iyi şekilde yardımcı olabilmenin yollarını arıyoruz ve bu alanı Erzurum'da sektör haline dönüştüreceğiz" şeklinde konuştu.