"İran'ın amacı Türkiye'nin Suriye'de oyun dışı kalması"

"İran'ın amacı Türkiye'nin Suriye'de oyun dışı kalması"
"İran'ın amacı Türkiye'nin Suriye'de oyun dışı kalması"
- Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Eğilmez: " İran'ın amaçlarından biri, Türkiye'yi Suriye meselesinde oyunun dışında tutmaktır. Bunun için de elinden geleni yapacaktır"

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Arap Baharı'nın tetiklediği değişim sürecinin Ortadoğu'nun jeopolitik yapısında köklü değişikliklere yol açarak, bölgesel ve küresel aktörlerin Ortadoğu politikalarını yeniden değerlendirmelerine neden olduğunu bildirdi.

Eğilmez, yaptığı yazılı açıklamada, son 10 yılda Ortadoğu'da Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, Mısır ve Ürdün gibi ülkelerde İran karşıtlığının arttığını ve bu nedenle kamplaşma ve soğuk savaşın ortaya çıktığını belirtti.

İran'ın, Beşşar Esed'in konumunu korumasını sağlamak için ağır bedeller ödemeyi göze aldığını vurgulayan Savaş Eğilmez, şunları kaydetti:

"İran, her fırsatta Esad'ın kalmasını istediklerini ve onun yerine başkasının gelmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi. İran, bunu sağlamak için de birçok şeyi göze alabileceğini gösterdi. En önemli kanıtlarından biri, son bir ayda verdiği askeri kayıplardır. İran yönetimi, Suriye'deki gelişmeleri bölgesel gerginlikler ve hesaplaşmalar üzerinden okurken, Türkiye'nin Suriyeli rejim muhaliflerinin yanında yer alması, iki ülkenin karşı taraflarda durmasıyla sonuçlanmış durumda. Şimdilik Türkiye ile İran yöneticileri Suriye meselesi ile ilgili birbirlerini hedef alabilecek açıklamalardan uzak durmaya çalışsa da iki tarafın keskin duruşları bir noktadan sonra karşı karşıya gelmelerine neden olacaktır."

Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, Türk kamuoyunun Rusya-Suriye ilişkisini yakından takip ederken, İran'ın Suriye'deki konumu ve faaliyetlerini gözden kaçırdığını da iddia etti.

Türk devletinin bu durumla ilgili mutlaka birden fazla strateji geliştirmiş olabileceğine işaret eden Savaş Eğilmez, "Türk kamuoyu ve sivil toplum örgütleri de Türkiye ve İran'ın Suriye meselesinde tamamen zıt kutuplarda olduğuna dikkat etmesi gerekmektedir. İran'ın amaçlarından biri, Türkiye'yi Suriye meselesinde oyunun dışında tutmaktır. Bunun içinde elinden geleni yapacaktır" ifadelerini kullandı.