İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı:

İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı:
İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı:
- "İş gücüne katılan kişi sayısının normalde 800 binlerden 1,7 milyonlara ulaşması işsizlikteki ortaya çıkan artışın en büyük nedeni olarak gözüküyor. Yeni tedbirlerle yeni politikalarla bu rahatsız edici unsurla mücadelemiz devam edecek. İnşallah önümüzdeki günlerde işsizlik oranlarının daha da düştüğünü göreceğiz"

ERZURUM (AA) - İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı,  gücüne katılan kişi sayısının normalde 800 binlerden 1,7 milyonlara ulaşmasının işsizlikte ortaya çıkan artışın en büyük nedeni olduğunu belirterek, "Yeni tedbirlerle yeni politikalarla bu rahatsız edici unsurla mücadelemiz devam edecek. İnşallah önümüzdeki günlerde işsizlik oranlarının daha da düştüğünü göreceğiz" dedi.

Çeşitli ziyaret ve açılışlara katılmak üzere, genel müdür yardımcısı, 6 daire başkanı ve uzmanlardan oluşan 11 kişilik heyetle Erzurum'a gelen Yazıcı, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Ötügen ile görüştü.

Yazıcı, yaptığı konuşmada, heyetle iki gün boyunca temaslarda bulanacaklarını belirterek, işsizlik rakamlarının 10,9 olarak yansıdığını söyledi.

Bunun çok düşük sayılacak bir rakam olmadığına dikkati çeken Yazıcı, şunları kaydetti:

"Yüksek olduğunu da iddia edemeyiz. Özellikle kıta ortasındaki birtakım ülkeler, dünyadaki diğer ülkeler değerlendirildiği zaman çok uç noktalarda olduğumuzu söyleyemeyiz. İşsizlik rakamlarını düşürmek için elimizden geleni yaptığımızı ifade etmek istiyoruz. İŞKUR'un ocak, şubat ayındaki özel sektördeki işe yerleştirmesi yaklaşık 173 bin kişi olarak gerçekleşti. Bunu geçen yılın aynı dönemiyle ocak-şubat ayıyla kıyasladığımız zaman yaklaşık yüzde 43'lük bir artış söz konusu. Toplam istihdamda da 1,3 milyona ulaştığımızı görüyoruz, 2014'te. Yalnız iş gücüne katılan kişi sayısının normalde 800 binlerden 1,7 milyonlara ulaşması işsizlikteki ortaya çıkan artışın en büyük nedeni olarak gözüküyor."

Yazıcı, "Yeni tedbirlerle yeni politikalarla bu rahatsız edici unsurla mücadelemiz devam edecek. İnşallah önümüzdeki günlerde işsizlik oranlarının daha da düştüğünü göreceğiz. Ciddi bir problem olduğunu düşünmüyoruz" diye konuştu.

- "337 bin civarında engelli vatandaşımızı işe yerleştirdik"

Ziyaretin ardından, Görmeyenler Kültür ve Bilişim Derneği Erzurum Şubesi'ne geçerek, görme engellilere yönelik bilgisayar kursunun açılışını yapan Yazıcı, törende yaptığı konuşmada, 37 bin engelli vatandaşın mesleki eğitim kursuna katılmasına vesile olduklarını ifade etti.

Yazıcı, 2001 yılından bugüne kadar 337 bin civarında engelli vatandaşın istihdamının İŞKUR aracılığıyla gerçekleştiğini vurgulayarak, "Bu kursların ve istihdamların önemli ölçüde finansmanları yine engelli vatandaşlarımızı çalıştırma zorunluluğu varken, çalıştırmayan işletmelere uyguladığımız cezalardan finanse ediliyor. 2001 yılından günümüze kadar 337 bin vatandaşımın işe yerleşmesi ve 2006 yılından bu yana da 37 bin civarında vatandaşların böylesi mesleki eğitimlerden yararlanmasın sağladık" diye konuştu.

Daha sonra, Şükrüpaşa semtinde "Engelli Kendi İşini Kurma Hibesi"yle faaliyete geçirilen bir halı yıkama işletmesinin açılışını yapan Yazıcı, son günlerde engelli istihdamına yönelik faaliyetlerinde bir format değişikliği yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu işletmenin bizim için manevi bir değeri var. Sayın Başbakanımız 20 gün önce 'engellilere kendi işlerini kurmaları halinde 36 bin liralık hibe vereceğimizi' söylemişti. Bu halı yıkama işletmesi bu projenin ilklerinden birisi. İŞKUR olarak girişimciliği çok destekliyoruz. Yeni patronların yeni girişimcilerin iş alanları oluşturduğunu biliyoruz."