İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı:

İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı:
İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı:
- "İŞKUR tarafından 2014 yılında 2 milyon 564 bin kişiye işe ve mesleğe yönelme konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti sağlanmıştır"

ERZURUM (AA) - İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, "İŞKUR tarafından 2014 yılında 2 milyon 564 bin kişiye işe ve mesleğe yönelme konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti sağlanmıştır" dedi.

Çeşitli ziyaret ve açılışlara katılmak üzere, genel müdür yardımcısı, 6 daire başkanı ve uzmanlardan oluşan 11 kişilik heyetle Erzurum'a gelen Yazıcı, Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi'nde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni'ne katıldı.

Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, 1997 yılında Atatürk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olduğunu belirtti.

İşsizliğin tüm dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade eden Yazıcı, "Özellikle küresel anlamda yaşanan olumsuzluklara rağmen ülkemizde ise son 12 yıldır reform düzeyindeki kapsayıcı ve istikrarlı politikalar yürürlüğe konularak, işsizlikle mücadele ve istihdamı arttırmada mesafeler katetmiş bulunmaktayız" diye konuştu.

Üniversite öğrencilerine daha etkin ve ulaşılabilir hizmet sunulabilmesi adına 81 üniversitede irtibat noktaları oluşturulduğunu söyleyen Yazıcı, irtibat noktalarında yüz yüze verilen danışmanlık hizmetinde öğrencilere gücü piyasası, iş arama becerileri, işverenle mülakat görüşme teknikleri, özgeçmiş hazırlama ve Avrupa Birliği düzleminde iş arama gibi konularda bilgilendirme faaliyetlerinin yürütüldüğünü anlattı.

Yazıcı, 2003 yılında 63 bin kişinin istihdamına aracılık eden İŞKUR'un 2014 yılında yaklaşık 701 bin kişinin işe yerleştirilmesine vesile olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"İŞKUR tarafından 2014 yılında 2 milyon 564 bin kişiye işe ve mesleğe yönelme konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti sağlanmıştır. İşverenlere sunduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında ise 2014 yılında yaklaşık 410 bin iş yeri ziyareti gerçekleştirilmiştir. İşverenlerimizin iş gücü açlığının giderilmesi, mesleki eğitim ve işbaşı eğitimi gibi birçok konuda ücretsiz danışmanlık hizmeti gerçekleştirilip, işletmelerimizden 1 milyon 735 bin kişilik iş gücü talebi alınmıştır."

İŞKUR'un 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Türkiye tarihinin en büyük iş gücü piyasa araştırmasını yaptığını dile getiren Yazıcı, İŞKUR'un 2012 yılından itibaren işveren odaklı çalışmaya başladığını söyledi.

Yazıcı, işletmelerin beklentilerinin ve İŞKUR'un politikalarının yeniden tespit edildiğini ifade ederek, 2015 yılı faaliyetleri kapsamında 45 günde 132 bin işletmeyi ziyaret edeceklerini belirtti.

Talep odaklı çalıştıklarını ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"Önce işverenlerimizden, girişimcilerden taleplerini alıyoruz. Bu taleplere yönelik mesleki eğitimleri düzenliyoruz ve iş gücü piyasasının dinamiklerini hazırlıyoruz. Türkiye İş Kurumu olarak KOSGEB ile de yakın ve başarılı işbirliği içerisindeyiz. KOSGEB Girişimcilik Konseyi'nin üyesiyiz. 2009 yılından bugüne KOSGEB ile işbirliği içerisinde yaklaşık 130 bin katılımcıya girişimcilik eğitimi verdik. Bu eğitimlerden mezun olan katılımcılar sertifikalarını almışlar ve KOSGEB desteklerine başvurma imkanlarına kavuşmuşlardır."

Konuşmaların ardından girişimcilik eğitimini tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.