İspanya Senatosu'nun Ermeni iddialarını savunan önergeyi reddetmesi

İspanya Senatosu'nun Ermeni iddialarını savunan önergeyi reddetmesi
İspanya Senatosu'nun Ermeni iddialarını savunan önergeyi reddetmesi
- Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Eğilmez: - "Bu kararın diğer devlet parlamentolarına da örnek olmasını arzu ediyoruz"

ERZURUM (AA) - Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, İspanya Senatosu'nun, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını savunan bir önergeyi yapılan oylama sonucu reddetmesine ilişkin, "Bu kararın diğer devlet parlamentolarına da örnek olmasını arzu ediyoruz" dedi.

ASİMED Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İspanya'nın normal bir devletin yapması gerekeni yaptığını söyledi.

Normal şartlarda konunun tarihi bir mesele olduğunu ifade eden Eğilmez, "Dolayısıyla bu konu tarihçilere bırakılmalıdır. Bundan hareketle İspanya'nın hareketi, normal ve olması gereken bir tavırdır. Muhtemelen İspanya da birçok devletin yaptığı gibi olaya siyaseten yaklaşmış, devlet Türkiye ile ilişkilerini bozmamak adına böyle bir karar almıştır. Umuyoruz ki İspanya, konu tarihi bir mesele olduğu için böyle bir yaklaşımda bulunmuştur" diye konuştu.

Eğilmez, İspanya'nın siyaseten böyle bir karar almış olabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu kararın diğer devlet parlamentolarına da örnek olmasını arzu ediyoruz. Tekrar ediyoruz, ortak bir tarihi komisyon, çok uluslu bir tarihi komisyon oluşturulmalı. Birinci Dünya Savaşı öncesi, sırası ve sonrasında neler yaşanmışsa arşiv belgelerinden yola çıkarak, bir rapor hazırlanmalı. Ancak böyle bir çalışmayla Ermeni meselesi siyasetten arındırılmış olacaktır. Bu rapor sonucunda kim kimden özür dileyecekse, kim tarihiyle yüzleşmesi gerekiyorsa yüzleşir ve özrünü de diler. Konunun siyasete malzeme yapılmaması gerekiyor. Türk tarafı her zaman tarihiyle yüzleşmeye ve gereken neyse onu yapmaya hazırdır."