İspir'de "Kalp Krizinde Farkındalık Kursu"

İspir'de "Kalp Krizinde Farkındalık Kursu"
İspir'de "Kalp Krizinde Farkındalık Kursu"
ERZURUM (AA) - İspir Toplum Sağlığı Merkezi tarafından çeşitli kesimlere yönelik kalp krizi belirtileri konusunda eğitim verildi. İlçe...

ERZURUM (AA) - İspir Toplum Sağlığı Merkezi tarafından çeşitli kesimlere yönelik kalp krizi belirtileri konusunda eğitim verildi. 

İlçe Müftülüğü Salonundaki eğitimde, Merkez Kur'an Kursu öğrencilerine yönelik "Hızlı Davran Hayatını Kurtar" eğitimleri gösterildi.

Tolum Sağlığı Merkezi hemşiresi Büşra Balcıoğlu tarafından verilen eğitimde, kalp krizinin belirtileri anlatılarak bu konuda zamanın önemi vurgulandı.

Kalp krizinin ülkede görülen ölümlerin en sık nedeni olduğunu belirten Balcıoğlu, şöyle konuştu:

"Kalp krizi hastaları farkındalık düzeyinin düşük olmasına bağlı olarak hastaneye çok geç başvuruyorlar. Bu bağlamda ilçemizde de konu ile ilgili farkındalık oluşturmak için gerekli eğitim ve çeşitli farkındalık çalışmaları yapıldı."

Kalp krizini herkesin dikkate alması gerektiğini aktaran Balcıoğlu, şöyle devam etti:

"Çok sık görülen bu durumun belirtilerinin bilinmesi ve acil müdahalenin önemi nedeniyle hızlı davranılması gerekiyor. Bu durumda saniyeler bile önemli. Böyle anlarda hastanın kendi imkanları ile değil de 112'yi arayarak ambulansla hastaneye ulaşması gerekiyor. Geçen her vakit kaybının önemli ve kalıcı hasarlara hatta ölüme neden olabiliyor. Hastaların yüzde 30'u ilk bir saat içinde, yüzde 50'si 3-4 saat içinde kaybediliyor."