İzciliğe ilgi, 11 yılda 114 kat arttı

İzciliğe ilgi, 11 yılda 114 kat arttı
İzciliğe ilgi, 11 yılda 114 kat arttı
- TİF tarafından yapılan çalışmalar ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sağladığı imkanlar sayesinde, 2004 yılında bin olan izci sayısı son 11 yılda 114 bine ulaştı - TİF Başkanı Subaşı: "Bizim amacımız bütün gençlerimizin vatanını, milletini seven, onun için çalışan ve güzel ahlaklı yetişmesini sağlamaktır"

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sağladığı destekler ve yaptıkları çalışmalar sayesinde 11 yıl önce bin olan izci sayısının 114 bine ulaştığını söyledi.

Subaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın her yerinde izciliğe ilgi olduğunu, birçok ülkeden izcilerin kamp için Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi.

İzciliğin bütün spor branşlarından farklı olduğunu ve izciliğe giren kişilerin yemin ederek başladığını vurgulayan Subaşı, izcilerin Allah'a karşı, vatanına karşı görevini yerine getirmek ve başkalarına her zaman yardım etmek amacında olduğunu belirtti.

İstanbul 'da izciliğin kurucusunun İngiliz asıllı Ahmet Robenson olduğunu anlatan Subaşı, "Müslüman olmuş bir kişi. Bu topraklarda şehit olmuş. Bizim, tarihte Çanakkale'de, Kıbrıs'ta çarpışan izcilerimiz var" dedi.

Subaşı, izciliğin önemli bir branş olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Dünyanın farklı ülkelerinde hem izciliğe hem Türkiye'ye büyük ilgi var. Bosna'da anma törenlerine gittiğimiz zaman 10 bin Türk bayrağı dağıtıyoruz. Halk kapış kapış Türk bayrağı alıyor. Araçlarını Türk bayraklarıyla donatıyorlar. Birisi canla başla Türk bayrağı almaya çalışıyordu. 'Niye Türk bayrağını bu kadar çok seviyorsun' diye sordum. 'Biz Türküz' dedi. 'Sen Türkçe bile bilmiyorsun, Müslüman'sınız tamam ama Boşnak'sınız' dedim. 'Yok Sırplar bizi Türk diye öldürdü, o zaman biz hepimiz Türk'üz dedi. İnsanlar İslamiyet'le Türklüğü bir olarak algılıyorlar. Bütün Müslümanlar Türk, bütün Türkler Müslüman olarak algılanıyor."

- "Özellikle son yıllarda izciliğe müthiş bir ilgi var" 

Vatan ve ahlak sevgisinde izciliğin önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Subaşı, Türkiye'de de izciliğe ilginin her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Subaşı, "İzcilik federasyonunun on yıl önce bazı kurumlarla yaşadığı problemler ve çeşitli sorunlar nedeniyle izci sayısı azalmış. 2004 yılında izci sayımız bin kişiye kadar düşmüş. Yaptığımız çalışmalar sayesinde Türkiye'de izci sayımız 114 bini geçti. Son yıllarda müthiş bir ilgi var" diye konuştu.

Türkiye'de 382 izci kulübünün, 114 bin izcisinin olduğunu anlatan Subaşı, "10 bin kişi izci lideri, 15 bin izcilik gönüllüsü, herhangi bir konuda bize destekte bulanacak yetişkin var. Geri kalanları ise 7 ile 18 yaş arasında değişen izcilerimiz" ifadesini kullandı.

Subaşı, özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın izciliğe büyük destek verdiğini vurgulayarak, "Bakanlığın sağladığı imkanlar sayesinde engelleri aşabiliyoruz. Özellikle sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın katkısı büyük oldu. Bizim amacımız bütün gençlerimizin vatanını, milletini seven, onun için çalışan ve güzel ahlaklı yetişmesini sağlamaktır" dedi.

İzcilerin bedence sağlam, ahlakça dürüst olduğuna dikkati çeken Subaşı, her izcinin bir felsefesi olduğunu ve kamplara boşuna gitmediğini sözlerine ekledi.