Jandarma teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü

Jandarma teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü
Jandarma teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü
- Erzurum'daki programda, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 1993'te terör örgütü üyeleriyle girilen ve bir askerin şehit olduğu çatışma canlandırıldı - Albay Ağaoğlu: "Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli, görevlerini icra ederken her zaman, her yerde, kanun ve nizamları esas almakta, her türlü çözüm ve tedbiri hukuk düzeni içinde bulmaktadır"

ERZURUM (AA) - Jandarma teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Erzurum İl Jandarma Komutanlığında tören düzenlendi.

İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu programda yaptığı konuşmada, Jandarma Genel Komutanlığının, 176 yıllık köklü tarihiyle, kuruluşundan bugüne milletin engin sevgi ve güvenine mazhar olduğunu, milletin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle de tüm ulusun takdirini kazandığını belirtti.

Bugünkü güvenlik ortamında ileri teknoloji kullanan ve yüksek bütçelere sahip olan kolluk kuvvetlerinin, çağrılara etkili cevap verme ve olaylara kısa sürede müdahalede bulunma yeteneğine rağmen, başarısız olarak algılanabildiğini ifade eden Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Çünkü bugün kolluğun etkinliği, suçluları yakalamada yardım ve desteğin oranı ile ölçülebilmektedir. Halkın yardım ve desteğini arkasına alan kolluk kuvveti, dünyanın neresinde olursa olsun kendisine verilen her türlü görevde başarılı olmaktadır. Bu kapsamda, bizler de asayişin sağlanmasında halkımızın katılım ve desteğini artıracak uygulamalarımıza devam etmekteyiz. Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli görevlerini icra ederken her zaman , her yerde kanun ve nizamları esas almakta, her türlü çözüm ve tedbiri hukuk düzeni içinde bulmaktadır."

Ağaoğlu'nun konuşması sonrası Jandarma Marşı'nın okunması ve tören geçişiyle süren programda, özel eğitimli "köpek timi" gösteri yaptı.

- Şehit onbaşı anısına temsili gösteri

Programda, Hakkari'nin Çukurca ilçesi Üzümlü Jandarma Karakolu'nda 12 Aralık 1993'te terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışma da canlandırıldı. Bu çatışmada şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Zekeriya Gözyuman'ın anısına gerçekleştirilen gösteri, davetliler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. 

Operasyon birlikleri ve terör örgütü mensuplarının canlandırıldığı gösteride, Gözyuman'ın şehit olmadan önce komutanına verdiği "Jandarma olmak onurumdur" adlı şiir de okundu.