Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik haksızlıkların ortadan kaldırılması, daha iyi yaşama ve çalışma koşullarını iyileştirme yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğunu belirten Sekmen, İslam dininde kadının, anne olarak "Cennet annelerin ayakları altındadır" Hadis-i Şerifi'yle yüceltildiğini hatırlattı.

Bugün gelinen noktada Türk kadınının, eğitimden, sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan dünyasına kadar her alanda üstlendiği görevleri başarıyla yerine getiren, modern Türkiye 'nin simgesi ve cumhuriyetin en büyük teminatı olduğunu ifade eden Sekmen, şöyle devam etti:

"Ülkemizde kadınlarla ilgili çeşitli yasal düzenlemeler yapılmış olmasına rağmen, kadınlarımızın karşılaştıkları bazı sorunlar, toplumun genel eğitim düzeyinin yükselmesiyle kadınlarımızın sosyal , siyasal ve ekonomik yaşamda etkinliklerinin artmasıyla ortadan kalkacaktır. Türkiye'de son 12 yılda toplumsal alanda cinsiyete dayalı ayrımcılığa son verme noktasında önemli çalışmalar yapılmaktadır. Devletimiz, hem özel hem de kamusal alanda mevcut olan şiddeti toplumsal bir sorun olarak görüp, bu alanda etkin araştırmalar yapıp, çözüm için gerekli gayreti göstermektedir."