Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj...

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kadına yönelik şiddete karşı toplumsal duyarlılığı oluşturmak adına 15 yıl önce ilan edilen bugünün, tüm dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de buruk bir şekilde karşılandığını savunan Koçak, bunun nedeninin kadına yönelik şiddetin hala devam ediyor olması ve konuya duyarlılığın beklenenin oldukça altında bulunması olduğunu ifade etti.

Günümüzde her ülkeden, her kültürden, her yaştan, her öğrenim ve gelir düzeyinden kadının, babaları, kocaları, kardeşleri veya başka bir erkek tarafından, şiddete maruz bırakıldığını kaydeden Koçak, bunun insanlık tarihi boyunca süregelen bir sorun olduğunu vurguladı.

Kadınların bugün sadece fiziksel şiddete değil, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete de maruz kaldığını ifade eden Koçak, şöyle devam etti:

"Türk milletinin töresinde ve İslam akidesinde kadınlar baş tacı, dahası cennet dahi annelikleriyle onların ayakları altındadır. Hem sadece ülkemizde değil, özellikle tüm İslam coğrafyasında da kadına şiddet ve kadın haklarının ihlali en temel sorunlar arasındadır. 1400 yıl önce, 'Sizin hayırlınız, eşinize hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızım. Kadınlara ancak iyi insanlar iyi davranır, onlara karşı ancak kötü kişiler ihanet eder' diyen bir Peygamberin ümmeti bugün, maalesef kadına tanınan bu müstesna ilgi ve özene hiç de layık davranmamaktadırlar.

Umulur ki değerlerimizi yeniden hatırlar ve onları hayatımıza yeniden tatbik ederiz. Zira kadına şiddetin yegane çözümü milletimizin köklerinde de bulunan ilgi, özen, empati, hoşgörü ve nezaket gibi değerlerdir. Kadınlarımız ancak bu değerler çatısı altında rahat nefes alabilecek, ayrımcılık ve şiddet bu değerlerin yaşatılmasıyla en aza indirgenecektir ve yine umulur ki ülkemizdeki ve dünya üzerindeki tüm kadınlar hak ettikleri değere, ilgiye ve özene bir gün kavuşurlar."