Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Erzurum'da KADEM ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğiyle kadına yönelik şiddet olaylarının sona ermesi çağrısıyla yürüyüş düzenlendi - Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Çelebioğlu: - "Kadına yönelik şiddet, her yaştan, her öğrenimden, her düzeyinden, evli, bekar, her kadına dünyada erkekler tarafından uygulanıyor. Bizi öldürecek kadar sevmeyin, bizi korumayın, zaten siz bize kötülük yapmazsanız korunmaya ihtiyacımız kalmaz"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, kadına yönelik şiddetin son bulması çağrısıyla yürüyüş düzenlendi. 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Erzurum Şubesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğiyle kadına yönelik şiddetin son bulması çağrısıyla Havuzbaşı Meydanı ile Yakutiye Meydanı arasında yürüyüş yapıldı. 

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği yürüyüşte kadınlar, "erkeksen öfkeni yen, kadına şiddete hayır" sloganları attı.

Kadınların organize ettiği yürüyüşe, güzergah boyunca bazı ereklerin de grubun arasına girerek destek verdiği gözlendi. 

Yürüyüş Yakutiye Medresesi önünde KADEM tarafından kurulan stantta son buldu. 

Kadın Sorunlar Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, grup adına yaptığı açıklamada, her yaştan ve her kültür grubundan kadının, evli ya da bekar, erkek şiddetine maruz kaldığını belirterek, bu sorunun Türkiye'de de yaygın olarak sürdüğünü ifade etti. 

Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin, bu davranışlarına gerekçe olarak sevgi, koruma, kıskançlık gibi nedenler öne sürdüklerine işaret eden Çelebioğlu, şöyle konuştu: 

"Bizi öldürecek kadar sevmeyin, bizi korumayın, zaten siz bize kötülük yapmazsanız korunmaya ihtiyacımız kalmaz. Soruyoruz kadınlara bu işkenceyi reva görenlere, hani yuvayı yapan dişi kuştu, hani kadınlar size Allah'ın emanetiydi, hani cennet anaların ayağının altındaydı, eşleriniz çocuklarınızın anneleri değil mi? Bizler eğitimli eğitimsiz, çalışan çalışmayan, evli bekar, tüm kadınlar adına haykırıyoruz; her an bir ölüm haberi almak, kızlarımız için endişelenmek istemiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz, bu bizim hakkımız."

Etkinlik kapsamında KADEM tarafından kurulan stantta, broşür dağıtılarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda toplumsal farkındalık yaratma çalışması yapıldı.

Standa erkekler de yoğun ilgi gösterdi. Standı ziyaret eden Yener Akar, 40 yıllık evli ve 3 çocuk babası olduğunu belirterek, "Eşime bu zamana kadar bir fiske vurmadım. Kadına yönelik şiddeti kınıyorum" dedi.