Kadir Gecesi

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi
- Ağrı Merkez Camisi'nde ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek için sıraya giren vatandaşlar yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu

ERZURUM (AA) - Kadir Gecesi dolayısıyla Erzurum, Ardahan ve Ağrı'da vatandaşlar ibadet ve dua edip, teravih namazı kılmak için tarihi camileri tercih etti.

Erzurum'un merkez Yakutiye ilçesinde yer alan ve şehrin en eski camisi olarak bilinen Selçuklu mimarisine sahip tarihi Ulu Camii'ne gelen vatandaşlar yatsı namazına müteakip teravih namazı kılarak, dua etti.

Çok sayıda kadın ve çocuğunda geldiği camide, içeriye sığmayan vatandaşlar, cami dışında yerlere karton ve elbiselerini sererek namaz kıldı.

Namazın ardından Sakal-ı Şerif vatandaşların ziyaretine açıldı.

- Ardahan

Ardahan'da camilerin dolup taştığı gecede Ardahan Müftüsü Aytekin Yılmaz, Merkez Camii'nde "Kadir Gecesi" konulu vaaz verdi.

Yılmaz, bu gecenin kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirterek, "Allah bu geceyi bize nasip ettiği için sonsuz şükür. Bir daha nasip etmesi için dua edeceğiz. Ramazanı güzel geçirdik, bugün Kadir Gecesine kavuşmanın mutluluğunu yaşadık hep birlikte. Rabbime şükürler olsun. Bol bol dua ve ibadet edeceğiz. Çünkü bu gece inanlar için çok büyük bir fırsat" diye konuştu.

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinen ve bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan Kadir Gecesi programında din görevlileri ve öğrenciler ilahi okudular.

Mevlit programı ve teravih namazı ile son bulan gecede vatandaşlar dua ederek camilerden ayrıldılar.

- Ağrı

 Ağrı merkez ve Eleşkirt ilçelerinde ziyarete açılan Sakal-ı Şerif yoğun ilgi gördü. 

Kadir Gecesi nedeniyle Sakal-ı Şerif, Ağrı Merkez Camisi, Eleşkirt Merkez ve Dişçi Camisi'nde ziyarete açıldı.

Akşam saatlerinden itibaren Sakal-ı Şerif'i görmek için sıraya giren vatandaşlar Ağrı Merkez Camisi'nden itibaren yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Vatandaşlar, cami görevlisi tarafından sanduka içinden alınan küçük cam tüp içinde bulunan Sakal-ı Şerif'i görme imkanı buldu. 

Ziyaret sırasında bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamazken, bazıları ise Sakal-ı Şerif'i cep telefonlarıyla fotoğrafladı.

Eleşkirt Müftülüğü vaizi İsmail Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böyle güzel bir gecede Sakal-ı Şerif'i görmek için ilçeye bağlı bütün köy ve beldelerden bir çok vatandaşın camilere akın ettiğini söyledi.

Öte yandan cami çıkışında vatandaşlara Ağrı Valiliği tarafından lokma tatlısı ikram edildi.