"Kaosların Gölgesinde Yeni Türkiye'nin İnşası" paneli

"Kaosların Gölgesinde Yeni Türkiye'nin İnşası" paneli
"Kaosların Gölgesinde Yeni Türkiye'nin İnşası" paneli
ERZURUM (AA) - Milli Türk Talebe Birliği Erzurum Şubesi tarafından "Kaosların Gölgesinde Yeni Türkiye'nin İnşası" konulu panel düzenlendi. Büyükşehir...

ERZURUM (AA) - Milli Türk Talebe Birliği Erzurum Şubesi tarafından "Kaosların Gölgesinde Yeni Türkiye'nin İnşası" konulu panel düzenlendi. 

Büyükşehir Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti MKYK Üyesi Mazhar Bağlı, Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Müftüsü Hasan Çınar ile çok sayıda davetlinin katıldığı program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, burada yaptığı "Yeni Türkiye ve Gençlik" başlıklı sunumunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın söylemlerinde yer alan "Yeni Türkiye" olgusuna dikkati çekti.

Türk siyasi literatüründe yer alan "Yeni Türkiye" kavramının, her alanda gerçekleşecek olan bir reform hareketinin anahtar kelimesi olduğunu belirten Sekmen, şunları kaydetti:

"AK Parti ile birlikte temelleri 2001 yılında atılan Yeni Türkiye'deki bu değişim hareketi, bu ülkede yaşayan her bir insana, meşru olan her bir fikre, her bir inanca, her bir ideale, her bir düşünceye kapılarını açan sistemlerin bütünüdür. Yeni Türkiye, ülkemizin yeniden uyanışa geçmesi, yeniden kendi kökleri, medeniyeti, kültürel değerleri üzerinde yeşermesidir. İslam coğrafyasının, içinde bulunduğumuz, amiral gemisi olarak var olduğumuz bu coğrafyanın merkezidir."

Sekmen, Türkiye'nin gelişim ve değişiminde her kesime olduğu kadar gençlere de büyük görevlerin düştüğünü ifade ederek, Yeni Türkiye'nin inşasında parlamenter sisteme, yasama, yürütme ve yargıya, bürokrasiye, aydın ve entelektüellere, sivil inisiyatif kurumlarına ve gençlere önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Sekmen, "Son derece namüsait şartlar altında tarihin en parlak istiklal mücadelesini veren aziz milletimizin idealindeki Yeni Türkiye, gelişimini inşallah 2023'te tamamlayarak, dünyanın önemli bir gücü olacaktır. Daha güçlü, müreffeh,  saygın ve demokratik bir Türkiye'ye ulaşmak için, ekonomisi, bilim  ve teknolojisi, siyaseti, sosyal ve kültürel  politikaları ile örnek  alınan bir ülke olmak için sürekli çalışmalıyız" dedi.

Gençlerin yüksek ideal ve ufka sahip olması gerektiğini vurgulayan Sekmen, şöyle konuştu:

"Yeni Türkiye'nin ekonomist, doktor, öğretmen, mimar, mühendis, aydın ve siyasetçileri ülkemizin gençlerinden oluşacak. Biz de bu okul sıralarından geçerken dünyamızda farklı hedef ve öngörülerimiz vardı. Bizler de Üstad Necip Fazıl'ın ifade ettiği gibi 'bütün insanlığa model teşkil edecek bir gençlik' nasıl olur diye hayal ediyorduk. Hamd olsun şimdi Yeni Türkiye'nin inşasında, milli ve manevi meselelerde fikir beyan eden, toplumsal ruha önder olabilecek Mehmet Akif'in düşlerini süsleyen yeni bir gençlik yetişiyor."

Sekmen'in ardından diğer panelistlerde, Türkiye'nin siyasal ve ekonomik tarihi hakkında bilgiler aktardı.