Kayak merkezlerinde hafta sonu yoğunluğu

Kayak merkezlerinde hafta sonu yoğunluğu
Kayak merkezlerinde hafta sonu yoğunluğu
- Erzurum'daki Palandöken ve Konaklı ile Kars'taki Cıbıltepe'de yerli ve yabancı turistler pistleri doldurdu - Kayak ve snowboard yapan, kızak kayak turistler, güzel vakit geçirmeye çalışıyor

ERZURUM/KARS (AA) - Önemli kayak merkezleri arasında yer alan Erzurum'daki Palandöken, Konaklı ile Kars'taki Cıbıltepe kayak merkezlerinde hafta sonu dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.

Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışının ardından kar kalınlıkları Palandöken'de 80, Konaklı'da 75 santimetreye ulaştı. Bazı otel işletmeleri tarafından yapılan suni karlamayla pistlerde kar kalınlığı 2 metreye yaklaştı.

Polonya, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve İran 'dan gelen turistler, dünyaca ünlü kayak merkezleri arasında bulunan Palandöken'de kayak ve snowboard yapmanın, kızak kaymanın keyfini yaşadı.

Türkiye 'nin farklı illerinden gelen aileler de özellikle acemi pistine yoğun ilgi gösterdi. Aileler düşe kalka kayak ve snowboard yaparken, çocukları da kızakla kaydı.

Otellerdeki doluluk oranlarının da yüzde 90 civarında olduğu öğrenildi.

- Kristal karda kayak keyfi

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde de son yağışla ikinci etap pistlerde kar kalınlığı 75 santimetreye ulaştı.

Sarıçam ormanları, kristal kar ve uzun kayak pistlerinde kayağın keyfini yaşayan yerli ve yabancı turistler, 2 bin 634 rakımlı Cıbıltepe'de güzel vakit geçirmeye çalıştı.

Kaymakam Muhammed Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayak merkezinde bulunan bütün pistlerin geceden bastırılarak kayak için hazır hale getirildiğini söyledi.

Yarıyıl tatili öncesinde mekanik tesisler ve pistler bölgesinde her türlü hazırlığın yapıldığını vurgulayan Gürbüz, "Şu anda kayak merkezimiz yerli ve yabancı turistlerimizin ağırlanması konusunda hiçbir eksiği yoktur. Bu sene birinci etapta bulunan Arbak pistimizi gece kayağı için ışıklandırılmasını yaptık" dedi.

Gürbüz, kayakseverlerin talebi üzerine gece kayağı da yapılabileceğini belirterek, kayak için gerek doğal ortam gerekse ekipman ve fiziki şartlar olarak bütün imkanları seferber ettiklerini sözlerine ekledi.