Kayak sezonu, işletmelerin yüzünü güldürdü

Kayak sezonu, işletmelerin yüzünü güldürdü
Kayak sezonu, işletmelerin yüzünü güldürdü
- Türkiye'nin kış turizm merkezi konumundaki Palandöken Kayak Merkezi'nde faaliyet gösteren otellerdeki doluluk oranları bu sezon yüzde 40 arttı - Vali Altıparmak: "Gelecek sezonda inşallah Palandöken ve Konaklı'ya, Erzincan ve Sarıkamış kayak merkezlerini de entegre ederek, kayakçıların daha güzel tatil geçirmesi için çalışma yapacağız"

ERZURUM (AA) - Dünyanın önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi'ndeki otellerde doluluk oranları bu sezon  yüzde 40 oranında arttı.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayak sezonunu Erzurum'un dolulukla geçirdiğini belirterek, geçen yıla oranla otellerdeki oranların artış gösterdiğini bildirdi.

Palandöken'deki otellerde doluluk oranlarının kent merkezindeki esnafa, vatandaşa da olumlu yansıdığını anlatan Altıparmak, "Otellerdeki doluluk oranı bu sezon önceki yıllara göre yüzde 35, 40 civarında arttı. Bu yıl doluluk iyi seviyelerdeydi. Yatak kapasitemiz yeterli olmamasına rağmen bu seviyelerdeyiz. Biraz daha yatak kapasitemiz artmış olsa, özellikle bu doluluk oranları da yüksek olacak. Aralıkta başlayan kayak sezonu uzun sürdü. Kar kalitesi de çok iyi. Kayakseverler buraları tercih ediyor" diye konuştu.

Palandöken'de hala kar bulunduğunu, sezon boyunca özellikle Avrupa ülkelerinden turistlerin Palandöken ve Konaklı kayak tesislerini tercih ettiğini belirten Vali Altıparmak, şu bilgileri verdi:

"Yurt dışından da büyük talep vardı. İnşallah seneye Rusları ve Arapları da getirmeyi planlıyoruz. Bu manada gayretlerimiz var. Avrupa zaten geliyor. En büyük sıkıntı uçak. Tarifeli seferlerle geliyorlar o da kayakçı için uygun olmayabilir. Gelecek sezonda inşallah Palandöken ve Konaklı'ya, Erzincan ve Sarıkamış kayak merkezlerini de entegre ederek, kayakçıların daha güzel tatil geçirmesi için çalışma yapacağız."

- "En iyi kayak sezonunu geçirdik"

Palandöken Kayak Merkezi'ndeki bir otelin Genel Müdürü Mehmet Varol da kayak sezonunu 1 Aralık'ta açtıklarını ve uzun bir sezon geçirdiklerini ifade ederek,  "En iyi kayak sezonunu geçirdik. Önceki yıllara göre çok verimliydi. Doluluk ortalamamızı bu sezon yüzde 85 ile kapattık. Yurt dışından gruplarımız oldu. Sezon boyunca Polonya, İran ve Rusya ağırlıklı kafileler geldi" dedi.

Varol, yaz sezonu boyunca da yeni pazar  arayışında olacaklarını vurgulayarak, Hollanda pazarıyla görüştüklerini ve gelecek sezon için çalışma yaptıklarını ifade etti.


  ETİKETLER:

  Hollanda

  ,

  İran

  ,

  Rusya

  ,

  Turizm

  ,

  Kayak

  ,

  Avrupa

  ,

  Tatil

  ,

  Pazar

  ,

  kış

  ,

  sezon

  ,

  kar

  ,

  kent

  ,

  Aralık