Kazak şair ve yazar Süleymanov'a "fahri doktora"

Kazak şair ve yazar Süleymanov'a "fahri doktora"
Kazak şair ve yazar Süleymanov'a "fahri doktora"
- Atatürk Üniversitesi Senatosunca, şair, dil bilimci, yazar, jeolog ve diplomat Olcas Süleymanov'a "fahri doktora" unvanı verildi

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi Senatosu tarafından Kazak şair, dil bilimcisi, yazar, jeolog ve diplomat Olcas Süleymanov'a "fahri doktora" unvanı verildi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, üniversitenin kültür merkezindeki törende yaptığı konuşmada, terör olaylarında ve Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında yaşanan çatışmalarda şehit olanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye'nin her zaman mazlumlara bağrını açtığını belirten Altıparmak, "Türkiye, Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan her zaman için mazlumların vatanı olmuş bir topraktır. Bugün de bunu korumanın ve kollamanın her zaman gayreti içinde olacağız." ifadelerini kullandı.

Altıparmak, mazlumların sesini en çok yazar ve şairlerin duyurduğunu vurgulayan Altıparmak, şunları kaydetti:

"Onların gür sesleriyle milletlerin ruhu coşar, heyecanlanır ve savaşta ve başka yerde galip gelirler. Olcas Süleymanov, Kazak yiğidi olmasının yanında Türk dünyasının gerçekten gür sesi. Niye diyecek olursanız, Karabağ'da Ermeni işgali başlayınca ordaki Türklere, Azerilere zulüm başlayınca Kazakistan'dan uçağa atlayıp gelmiş ve orada o vatandaşı coşturmak ve heyecanlandırmak için mücadele içinde yer almaya çalışmış."

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da Süleymanov'un, hayatını Türk dünyasının birleşmesine, Türk dili ve kültürünün hak ettiği değeri bulmasına adayan, gönüllü bir Türk aydını olduğunu söyledi.

- Üniversite kütüphanesine övgü

Olcas Süleymanov da Türkçe "Türk halkını çok sevdiğini" dile getirdikten sonra konuşmasına tercüman aracılığıyla devam etti.

Erzurum'a ilk kez geldiğini ve Atatürk Üniversitesinden çok etkilendiğini ifade eden Süleymanov, "Gerçekten büyük çalışmalara şahit olduk. Dünyanın birçok üniversitesindeki kütüphaneleri gezdim fakat bu kadar kütüphanenin yoğun bir şekilde ziyaret edildiği, kitap okuma alanını, omuz omuza oturma alanını hiçbir yerde görmedim." diye konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev'in de katıldığı törende, Prof. Dr. Koçak, Süleymanov'a cübbe giydirdi.