"Keçe külahlı" cirit gösterisi

"Keçe külahlı" cirit gösterisi
"Keçe külahlı" cirit gösterisi
ERZURUM (AA) - Bediüzzaman Said Nursi'nin talebeleri tarafından kurulan Keçe Külahlılar Atlı İlim Derneği, Erzurum'daki şube açılışında...

ERZURUM (AA) - Bediüzzaman Said Nursi'nin talebeleri tarafından kurulan Keçe Külahlılar Atlı İlim Derneği, Erzurum'daki şube açılışında cirit gösterisi yaptı.

Merkezi Bitlis'te bulunan dernek, Bediüzzaman Said Nursi komutasındaki "Keçe Külahlılar" adı verilen milis alayının Birinci Dünya Savaşı'nda Erzurum'u düşman işgalinden kurtarmak için 101 yıl önce verdiği mücadelenin hatırlatılması ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla Erzurum'da şube açtı.

Dernek üyeleri, Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü ile yapılan işbirliği sonunda, Yakutiye ilçesindeki cirit sahasında sırtlarında Bediüzzaman Said Nursi'nin resminin bulunduğu pelerin ve keçe külahlarıyla gösteri maçı yaptı.

Keçe Külahlılar Atlı İlim Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Korkusuz, yaptığı açıklamada, Bediüzzaman'ın, Rus ve Ermenilere karşı 1914'te Erzurum'da 5 bin atlıyla verdiği mücadeleyi anlatmak ve yaşatmak için burada olduklarını belirterek, "Biz de onların kıyafetlerini giyip, ilmi faaliyetlerinde ise onun telif etmiş olduğu Risale-i Nur külliyatının hafızlığına, ayrıca hatmi Kur'an üzerine yazılıp, yazdırılmasına çalışıyoruz" dedi.

Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü başkanı Cüneyt Sayım da "Keçe Külahlılar"ın o dönemde milletin fedaisi olduklarını, vatan savunmasında başarılı olmuş bir birlik olduğunu söyledi.

Sayım, "Bu dernek de içinde bulunduğumuz yüzyılda bunun devamını getirmek amacıyla kurulmuş. Biz de 2015 yılı faaliyet programı içerisinde bu derneği kulübümüzün bünyesinde bir ek faaliyet olarak gösterdik" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  spor

  ,

  Vatan

  ,

  başkan

  ,

  Gösteri

  ,

  Birlik

  ,

  Karşı

  ,

  2015