Kısa Kulvar Sürat Pateni Dünya Kupası başladı

Kısa Kulvar Sürat Pateni Dünya Kupası başladı
Kısa Kulvar Sürat Pateni Dünya Kupası başladı
- ISU ve Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından Erzurum'da düzenlenen dünya şampiyonasında 18 ülkeden 160 sporcu dereceye girebilmek için mücadele ediyor - Organizasyon komite başkanı Yıldırım: "Türkiye olarak burada 6 sporcumuz var, her biri iki kategoride yarışacaklar. Sporcularımızın durumları iyi"

ERZURUM (AA) - Uluslararası Buz Pateni Federasyonu (ISU) ve Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından düzenlenen Kısa Kulvar Sürat Pateni Dünya Kupası 6. Ayak Yarışları başladı.

Palandöken Olimpik Buz Pateni Salonu'nda organize edilen şampiyonaya, Türkiye, Kanada, Rusya, İtalya, Amerika, Japonya, Çin, Güney Kore, Belçika, Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya, Macaristan, Hollanda, Hindistan, Kazakistan ve Letonya'dan 160 sporcu katılıyor.

İlk gün eleme yarışlarının yapılacağı şampiyonada, farklı ülkelerden gelen kadın ve erkek sporcular kendi rekorunu kırabilmek ve dünya şampiyonu olabilmek için mücadele ediyor.

Şampiyonada Türk Milli Takımı'ndan da Berk Yetişken, Fırat Yardımcı, Selim Tanrıkulu, Menderes Eren, Serdar İltir ve İnan Eren yarışıyor.

Organizasyon komite başkanı Ercüment Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın en iyi sporcularının Erzurum'da olduğunu, 500 bin ve bin 500 metre kategorilerinde bireysel yarışlar yapılacağını ifade etti.

Tüm kategorilerde hem kadınlarda hem erkeklerde 3'er birinci olacağını anlatan Yıldırım, "Bayanlarda 3 bin metre, erkeklerde de 5 bin metre bayrak yarışları yapılacak. Bir takımda 4 kişi oluyor ve bayrak yarışı yapıyorlar. Türkiye olarak burada 6 sporcumuz var. Her biri iki kategoride yarışacaklar. Sporcularımızın durumları iyi" diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye'nin short trackta yeni olduğunu, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile bu spora başladıklarını vurgulayarak, söz konusu branşın gelişmesi için mücadele ettiklerini, altyapıyı güçlendirdiklerini belirtti.

Türk pateni açısından sporcuların gelişmesi için bu tür organizasyonlara ihtiyaç olduğunun altını çizen Yıldırım, "18 ülkeden 160 sporcu var. Ülke sayısının az olmasının nedeni, bu şampiyonanın final etabı olmasından kaynaklanıyor. En üst düzey sporcular burada. Bizim Türk sporcularımız için de bu şampiyona faydalı olacaktır" dedi.

- "Kısa sürede önemli başarılar elde ettik"

Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil de buz pateni alanından beş yıl içerisinde önemli ivme kazandıklarını ifade ederek, Türkiye'de sporcuların kısa sürede önemli başarılar elde ettiğini belirtti.

Taşkesenligil, "Hedefimiz Türkiye olarak kendi alanımızda kendi rekorumuzu kırmaktır. Birinci olmasak da en azından kendi rekorumuzu kırmak istiyoruz. Onun için de pazar günü çıkacak sonuçlar çok önemli" şeklinde konuştu.

Kanada'dan gelen sporculardan Olivier Jean da 2010 ve 2012 yılında dünya şampiyonu olduğunu, ilk kez Türkiye'ye geldiğini ve kendi rekorunu kırmayı hedeflediğini söyledi.