"Köpeklere çiğ gıda verilmesi yasaklanmalı"

"Köpeklere çiğ gıda verilmesi yasaklanmalı"
"Köpeklere çiğ gıda verilmesi yasaklanmalı"
- Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özcel: - "Köpeklere çiğ gıda veya hastalıklı et parçalarının verilmesi insan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadır" - "Yabancı ülkelerde köpeklere çiğ gıdaların verilmesi kesinlikle yasaktır. Türkiye'de de bu yasağı koymak lazım. Hayvanlara gıdaları çiğ olarak değil en az 80 derecede pişirdikten sonra vermeliyiz"

ERZURUM (AA) - İLHAMİ ERKILIÇ - Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali ?Özcel, çiğ ya da hastalıklı et ile beslenen köpeklerden insanlara geçen "köpek kisti" olarak bilinen hastalığın ölümcül sonuçlara yol açabileceğini belirterek "Yabancı ülkelerde köpeklere çiğ gıdaların verilmesi kesinlikle yasaktır. Türkiye'de de bu yasağı koymak lazım. Hayvanlara gıdaları çiğ olarak değil en az 80 derecede pişirdikten sonra vermeliyiz" uyarısında bulundu. 

Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özcel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında "köpek kisti" olarak adlandırılan ve iki türü bulunan "?ekinokokkozis" hastalığının, özellikle hayvancılıkla uğraşılan Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın görüldüğünü söyledi. 

Bir tür parazit hastalığı olan "ekinokokkozis"in, karaciğer ve akciğerlerden başlayarak böbreklerden beyne kadar her organda içi su dolu keseler oluşturduğunu anlatan Özcel, hastalığın "alveolar ekinokokkozis" adı verilen türünde ise çok daha tehlikeli şekilde dokuda kanser gibi oluşumlar meydana geldiğini söyledi. 

-"Hayvanlara çiğ et verilmemeli"  

Özcel, ölüme kadar varan ciddi sağlık sorunlarına yola açabilen parazitin, hastalıklı besi hayvanlarının çiğ etinin köpeklere verilmesi ya da vahşi hayvanların ulaşabileceği şekilde gelişi güzel atılmasıyla yayıldığını bildirdi.

Hastalığın Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın görülmesinde bu alışkanlıkların rol oynadığını ifade eden Özcel, şunları kaydetti: 

"Köpeklere çiğ gıda veya hastalıklı et parçalarının verilmesi insan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadır. Hayvanların hastalıklı et parçaları imha edilmelidir. Hayvan dışkısı ile parazit, yiyecek ve içeceklere bulaşarak insanların hasta olmasına sebep olabilir. Bu konuda insanlar eğitilerek hastalığın önüne geçmede önemli bir yol katedilebilir."

-"Hasta bir köpek 200 bin insan için tehdit"  

Prof. Dr. Özcel, köpeklere hastalıklı ve çiğ eti verilmesi nedeniyle söz konusu parazitin insanda da ortaya çıktığını vurgulayarak, şu bilgileri aktardı:

"Hasta bir köpek, etrafında yaşayan 200 bin insan için potansiyel bir tehlikedir. Bu hastalıktan korunmanın en temel yolu hayvanlara, özellikle köpeklere çiğ et ve hastalıklı parçaların verilmemesidir. Yabancı ülkelerde kesinlikle köpeklere çiğ gıdaların verilmesi yasaktır. Türkiye'de de bu yasağı koymak lazım. Hayvanlara gıdaları çiğ olarak değil en az 80 derecede pişirdikten sonra vermeliyiz." 

Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesinin önemine işaret eden Özcel, "Hastalığın insanlara nereden geldiğini, bulaşma şeklini, ilkokullardan başlayarak herkese bunu anlatmak gerekiyor. Bunun için Sağlık Bakanlığı ve bilim adamları işbirliği yaparak köpeklere çiğ gıdaların verilmemesini sağlayıp hastalığın yayılmasına engel olmalıyız" dedi. 

-"Tedavisi çok güç"   

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Öztürk de "Köpek kisti" hastalığının özelikle "alveolar" türünün çok tehlikeli olduğunu ve karaciğere yerleşerek tümör gibi yıllar içinde yavaş yavaş ilerleyerek organ dokusunu harap ettiğini belirtti. 

Hastalığın tedavisinin oldukça güç olduğunu ifade eden Öztürk, bu hastalarda organın bir bölümünün  alınmasına hatta organ nakline ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.