Kuzeydoğu'da AK Parti kazanan HDP kaybeden oldu

Kuzeydoğu'da AK Parti kazanan HDP kaybeden oldu
Kuzeydoğu'da AK Parti kazanan HDP kaybeden oldu
- Ağrı, Ardahan, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars ve Tunceli illerinin yer aldığı Kuzeydoğu Anadolu'da, resmi olmayan seçim sonuçlarında AK Parti seçimin kazananı, HDP ise kaybedeni olarak ortaya çıktı - AK Parti'nin oylarını ortalama 10 puan artırdığı bölgede, HDP oylarında ise 6 puan düşüş yaşandı - Seçim sonuçlarında 21 milletvekillinin dağılımında AK Parti, 7 Haziran seçimlerinde 7 olan milletvekili sayısını 12'ye çıkardı, HDP'nin milletvekili sayısı ise 12'den 6'ya düştü - CHP milletvekili sayısını bir artırdı, MHP ise bir milletvekilini korudu

ERZURUM (AA) - Kuzeydoğu Anadolu'daki seçim sonuçlarında, AK Parti seçimin "kazananı", HDP ise kaybedeni olarak öne çıktı. 

AA muhabirinin resmi olmayan seçim sonuçlarından derlediği bilgiye göre, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars ve Tunceli illerinin yer aldığı Kuzeydoğu Anadolu'da, AK Parti oy oranı ve kazandığı milletvekili sayısını en fazla artıran parti oldu.

Bölgede 7 Haziran seçimlerinde Erzurum'da 4, Ardahan, Erzincan ve Kars'tan birer milletvekili çıkarabilen AK Parti, 1 Kasım seçiminde bölgedeki 7 ilden, Tunceli hariç diğer 6'sından milletvekili çıkarma başarısı gösterdi. Bölgedeki milletvekili sayısını 7'den 12'ye çıkartan AK Parti, bir önceki döneme göre çıkardığı milletvekili sayısını Erzincan, Erzurum ve Kars'ta birer artırdı, milletvekili çıkaramadığı Ağrı ve Iğdır'da da birer milletvekilliğine sahip oldu. 

- Oy oranında rekor artış 

AK Parti, oy oranındaki artış rekorunu da bu bölgede elde etti. Iğdır'da 7 Haziran'daki yüzde 11,73 olan oy oranını yüzde 31,42'ye yükseltti. Böylece AK Parti, Türkiye genelinde oy oranda en fazla artışı Iğdır'da elde etti. 

Bölgedeki tüm illerde oylarını artıran AK Parti, oy oranını  Erzurum'da 15,86 puan, Ağrı'da 10,9 puan, Ardahan'da 9,74 puan, Kars'ta 9,18 puan, Erzincan'da 7,51 puan, Tunceli'de de 4,58 puan yükseltti. 

- HDP ciddi oranda oy ve sandalye kaybetti 

Seçim sonuçları, bölgedeki diğer etkin parti olan HDP için ise ciddi oranda düşüşe işaret etti. 

Önceki seçimde Ağrı (4), Iğdır (2) ve Tunceli'den (2) tüm milletvekilliklerini kazanan ve Erzincan haricinde bölgedeki diğer 6 ilden milletvekili çıkarma başarısı gösteren HDP'nin bölge illerindeki toplam milletvekili sayısı da yarı yarıya azalarak 12'den 6'ya geriledi. 

Oy oranı bölge illerinde ortalama yüzde 6 gerileyen HDP, 7 Haziran'da Ağrı, Kars, Erzurum ve Iğdır'dan çıkardığı birer milletvekilliklerini AK Parti'ye, Ardahan ve Tunceli'de çıkardığı birer milletvekilliklerini de CHP'ye kaptırdı.

Bu sonuçlarla önceki seçimde 7 ilden 6'sında temsil gücüne sahip olan HDP, Erzincan'ın yanı sıra Erzurum ve Ardahan'daki temsil kabiliyetini yitirdi. 

- CHP sandalye sayısını 2'ye çıkardı 

Seçim sonuçlarına göre CHP de AK Parti'nin ardından bölgedeki oy oranını az da olsa artıran parti oldu. Önceki seçimde bölgede sadece Erzincan'dan bir milletvekili çıkarabilen CHP, bu ildeki milletvekilliğini AK Parti'ye kaybetse de Tunceli ve Ardahan'da, HDP'nin oy oranındaki düşüşle kaybettiği vekillikleri alarak bölgedeki toplam milletvekili sayısını birden ikiyi çıkardı. 

- MHP tek sandalyesini korudu 

MHP de 1 Kasım seçiminde bölgede oy oranı düşen ikinci parti oldu. 

Bölgede aldığı oy oranlarıyla en fazla Iğdır, Erzurum, Erzincan'da ve Kars etkin olduğu görülen MHP'nin, bir önceki döneme göre 1 Kasım seçiminde Iğdır'daki oyu yüzde 26,68'den 12,56'ya, Erzurum'daki oyu 23,15'ten 14,19'a, Erzincan'daki oyu da 16,53'ten 10,7'ye, Kars'taki oyu 13,92'den 12,36'ya geriledi. 

Tunceli'deki oy oranı ise 5,99'dan 2,68'e gerileyen MHP'nin, oy oranını artırdığı tek bölge ili ise Ardahan oldu. MHP'nin Ardahan'daki oy oranı 7,84'ten 8,85'e çıktı.

MHP, milletvekilliği bazında ise seçim sonuçlarında kayıp yaşamadı. Bir önceki dönemde sadece Erzurum'dan bir milletvekili çıkarabilen MHP, 1 Kasım seçiminde de bu sandalyesini korudu.