Mahkumlardan el sanatları sergisi

Mahkumlardan el sanatları sergisi
Mahkumlardan el sanatları sergisi
ERZURUM (AA) - Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan tutuklu ve hükümlülerce yapılan eserler, vatandaşın beğenisine sunuldu.Oltu Kale Meydanı'nda...

ERZURUM (AA) - Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan tutuklu ve hükümlülerce yapılan eserler, vatandaşın beğenisine sunuldu.

Oltu Kale Meydanı'nda açılan sergide, tutuklu ve hükümlüler tarafından yapılan Oltu taşı tesbih, anahtarlık, kalemlik, çeyiz takımları, maket gemi gibi eserler sergilendi.

Açılışta konuşan kurum memurlarından Sevilay Demirel, toplumu suça karşı korumak, üretken, kanunlara, nizamlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan yaşam biçimine uyumu kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Demirel, "Hükümlü ve tutukluların meslek ve sanatsal becerilerinin geliştirilmesi, meslek sahibi olmayanlara meslek öğretilmesi, boş vakitlerinin değerlendirilmesi ile atıl durumundaki insan gücünün ülke ekonomisine katkıda bulunması, kendilerine maddi bir destek olanak sağlanması amacıyla kurumuzda on adet atölye bulunmaktadır" diye konuştu.

Bu atölyelerde üretilen eserlerin yer aldığı serginin 5 gün açık kalacağını belirten Demirel, sergiden elde edilecek gelirin, tutuklu ve hükümlülerin hesaplarına aktarılacağını ifade etti.

Demirel, "Klasik infaz anlayışında, güvenliğin sıkı muhafaza ve tecrit uygulamaları şiddet olaylarının artışına sebep olmuştur. Faaliyetlerimizin artmasıyla kurumumuzdaki şiddet olaylarının azalması bunun göstergesidir. Toplumsal refahı artırmak adına, kurumlarımız önemli bir misyon üstlenmiştir" dedi.

Serginin açılışına Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin,  Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, Oltu Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, Adalet Komisyon Başkanı Hasan Kol, Cezaevi Savcısı Gökhan Emre Albay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin, İlçe Emniyet Müdürü Aydın Olcar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Bayram Kayıkçı, Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Selahattin Tutkun ile çok sayıda davetli katıldı.