Meteorolojiden bölge için "sıcak" uyarısı

Meteorolojiden bölge için "sıcak" uyarısı
Meteorolojiden bölge için "sıcak" uyarısı
- Yetkililer Erzurum, Iğdır, Ağrı, Ardahan, Erzincan ve Kars için sıcaklık uyarısı yaptı

ERZURUM (AA) - Meteoroloji, Doğu Anadolu 'nun Kuzeyi'nde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 2 ile 5 derece üstünde seyredeceğini bildirdi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Basra Alçak Basınç Sistemi etkisi altındaki bölgede havanın az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçeceği, öğleden sonra Ardahan çevresinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağnak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Rüzgarın kuzey yönlerinden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi, sıcaklıkların yer yer mevsim normallerinin 2 ile 5 derecenin üstünde seyretmesi bekleniyor. Gece saatlerinde ise sıcaklıkların mevsim normallerinde olacağı değerlendiriliyor.

Günün en yüksek hava sıcaklıkları Iğdır'da 37, Erzincan 35, Ağrı 34, Erzurum'da 31, Kars ve Ardahan'da ise 30 derece ölçüldü. 

Meteoroloji yetkilileri, yüksek hava sıcaklıklarının oluşturabileceği başta sağlık sorunları olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

Özellikle yaş ve hastalığı bulunanan vatandaşlar ile çocukların gündüz saatlerinde dışarı çıkmaması uyarısında bulunan yetkililer, sıcaklıkların önümüzdeki hafta sonuna kadar etkisini sürdüreceğini kaydetti.