Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- CHP Erzurum İl Başkanı Yavuz: - "Yok efendim, 'MHP fazla milletvekili çıkarırsa AKP'nin önünü keser' dedik ama herkes bizim önümüzü kesti. Hiç kimse farkında değil. Çat ilçemizde oylar kesinlikle HDP'ye kaydı"

ERZURUM (AA) -  CHP Erzurum İl Başkanı Tevhit Yavuz, milletvekili genel seçimine ilişkin, "Erzurum'da bir algı yarattılar, ' Cumhuriyet Halk Partisi nasıl olsa milletvekili çıkaramaz, oylarımız zayi olmasın, MHP 'ye, HDP'ye verelim, AKP 'nin önünü keselim' diye. Bu şekilde bizim oylarımızın bir kısmı MHP'ye, bir kısmı da barajı aşsın diye HDP'ye gitti" dedi.

Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum'daki oylarının HDP ve ?MHP'ye gittiğini belirterek, seçim sonuçlarının sürpriz olduğunu söyledi.

"Erzurum'da bir algı yarattılar, 'CHP nasıl olsa milletvekili çıkaramaz, oylarımız zayi olmasın, MHP'ye, HDP'ye verelim, AKP'nin önünü keselim' diye. Bu şekilde bizim oylarımızın bir kısmı MHP'ye, bir kısmı da barajı aşsın diye HDP'ye gitti" diyen Yavuz, şöyle konuştu: 

"Vatandaşa öyle bir algı yaratıldı, MHP'si, HDP'si böyle bir yarattılar. Bizim saf tabanımız da buna inandılar, efendim neymiş, 'CHP nasıl olsa çıkaramıyor, bakın şu anda bizden gerek MHP'ye gerek HDP'ye giden oylar onlardaki fazla oylar bize gelse zaten bir milletvekili çıkarırdık. Kendi seçmenimiz bize kaybettirdi. Bizim saflığımızdan. Bu algıyı bir türlü yıkamadık biz. Biz bu memlekette milletvekili çıkarırız dedik, bence çıkarırdık."

Seçim sonuçlarının sürpriz olduğunu anlatan Yavuz, "İnanılmaz bir sürpriz oldu, gerçekten çok ümitliydim ben bu dönemde. Sürekli siyasetin içerisindeyim ve 1977'den beri ilk defa böyle pozitif bir hava yakaladığımızı gördüm. Maalesef bu, sandığa hiç yansımadı" ifadesini kullandı.

Yavuz, belediye seçimlerinde kazandıkları Çat ilçesinde de oylarının HDP'ye kaydığını vurguladı.