Milli İttifak'ın Erzurum mitingi

Milli İttifak'ın Erzurum mitingi
Milli İttifak'ın Erzurum mitingi
- Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak: - "Hiç beyhude yorulmayın beyler, Milli Görüş iktidara gelmeden, Saadet Partisi iktidar olmadan, bırakın otomobil yapmayı, siz otomobilin bir tekerini dahi yapamazsınız" - Eski BBP Genel Başkanı Destici: - "Özellikle MHP'nin bu ittifak içinde yer almasını istedik, onlara hiçbir ön şartta bulunmadık, hiçbir milletvekili talebimiz olmadı, bunun aksini söyleyen bize iftira ve haksızlık etmiş olur"

ERZURUM (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partilerinin iktidar olmadan  Türkiye 'de yerli otomobil üretilemeyeceğini savundu.

Kamalak ile eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Kamalak, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de ağır sanayiden yalnızca kendilerinin bahsettiğini belirtti.

"Caddeler sizin, sokaklar sizin, kaldırımlar sizin ama üstündeki araba yazık ki yabancı" diyen Kamalak, şöyle konuştu:

"Semalar bizim, havaalanları bizim ama uçaklar yabancı. Ülkemizin dört bir yanı denizlerle çevrili. Denizler bizim, limanlar bizim ama gemiler yabancı. Ordu bizim, asker bizim ama elindeki silah, altındaki tank ve kullandığı jet yabancı. Elin adamı, bu jetleri üretip, tankları sattığına göre biz daha iyisini yapamaz mıyız, elbette yaparız."

Kamalak, AK Parti hükümetinin iktidarı döneminde herhangi bir fabrika açmadığını öne sürerek, ülkenin otomobil ihtiyacının ithalat üzerinden karşılandığını söyledi.

Milli Görüş'ün farkının da burada ortaya çıktığına değinen Kamalak, "Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli otomobil motorunu üreten fabrikayı Milli Görüş yaptı. Allah'ın izniyle yine geleceğiz, yine yapacağız. İnşallah milli iktidarımızda, 500 bin otomobil satın almakla değil, senede 1 milyon otomobil yapıp satmakla övüneceğiz" diye konuştu. 

Kamalak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mevcut iktidar çıkmış, ara sıra milleti kandırmak için kısık sesle, 'yerli otomobili yapacak yiğit arıyoruz' diyor. Kısık sesle babayiğit arıyorlar. Elbette yalan ama ben doğru olduğunu kabul ederek buradan haykırıyorum, hiç beyhude yorulmayın beyler, Milli Görüş iktidara gelmeden, Saadet Partisi iktidar olmadan, bırakın otomobil yapmayı, siz otomobilin bir tekerini dahi yapamazsınız. 13 yıldır nerede otomobil fabrikasının temelini attın? Gölge etmeyin diyoruz. İktidar sahiplerine sesleniyorum, iddianda samimiysen aradığın o yiğitler Milli Görüşçülerdir, mücahidlerdir, alperenlerdir. İşte bu meydandadır."

- " MHP 'nin bu ittifak içinde yer almasını istedik"

Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise güçlü bir Türkiye için bu ittifakın kurulduğunu ve Milli İttifak'ın genişlemesi için MHP ile görüştüklerini anımsatarak, "Bu ittifakın daha geniş tabanlı olmasını istedik ve bu konuda elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik. Maalesef bu ittifakın genişlemesine müsaade etmediler. Özellikle MHP'nin bu ittifak içinde yer almasını istedik, onlara hiçbir ön şartta bulunmadık, hiçbir milletvekili talebimiz olmadı, bunun aksini söyleyen bize iftira ve haksızlık etmiş olur. Bunun kararını, 7 Haziran'da büyük milletimiz verecektir" ifadelerini kullandı. 

Milli İttifak'ın vatandaşların aradığı alternatif olduğunu vurgulayan Destici, MHP'nin her dönemde sert eleştiriler yaptığını ancak icraat üretemediğini öne sürdü.

Destici, şunları kaydetti:

"Ülke ekonomisi kötü durumda. Bu ülkede AKP iktidarı saman ithal etti, o yüzden saman gibi uçup gidecekler inşallah. Bakın angus ithal ettiler önce, angus, angus. Angus adam, angus ithal eder. Şimdi de limuzin getireceklermiş. Ben de limuzin deyince saf Anadolu çocuğuyum, mercedes yetmedi demek ki limuzine dönecekler artık dedim. Meğer limuzin Uruguay'daki büyükbaş bir hayvanmış. Limuzin getirecekler, belki de geldi bizim haberimiz yok."