Milli kayakçı Nemutlu'nun hayatını kaybetmesi

Milli kayakçı Nemutlu'nun hayatını kaybetmesi
Milli kayakçı Nemutlu'nun hayatını kaybetmesi
- Konaklı Kayak Merkezi'nde antrenman yaptığı sırada hayatını kaybeden milli kayakçı Nemutlu'nun ölümüne ilişkin davada, sanık eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın avukatı 'reddi hakim' talebinde bulundu

ERZURUM (AA) - Erzurum'da antrenman sırasında düşerek hayatını kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun ölümüyle ilgili eski Türkiye  Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yargılandığı davaya devam edildi.

Erzurum 4. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Nemutlu'nun babası Ahmet Metin Nemutlu ve sanık avukatları hazır bulunurken, tutuksuz yargılanan sanıklar katılmadı.

Baba Metin Nemutlu, 2,5 yıldır devam eden davanın bir an önce sonuçlanmasını beklediğini ve dava sürecinde yıprandıklarını söyledi.

Sanıklardan Ayık'ın avukatı Asım Kılıç, üç kişilik heyetin, dönemin Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın birinci dereceden kusurlu bulunduğu yönünde hazırladığı bilirkişi raporuna itiraz etti.

Hakim Haşim Kızıltaş'ın, bu aşamada raporun hazırlanarak mahkemeye sunulduğunu, itirazın hukuki bir yararı olmadığını belirtmesi üzerine Kılıç, mahkemeye 'reddi hakim' talebinde bulundu. 

Talebin zapta geçmesinin ardından duruşma ertelendi.

Avukat Asım Kılıç, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, ilgili mahkemenin başvurusu üzerine  Ankara Asliye Ceza Mahkemesinin kayak sporundan anlayan kişiler yerine başka spor dallarında uzman olan kişileri görevlendirdiğini savundu.

Hakime verdiği bu kararın uygun olmadığı yönünde görüş belirttiğini kaydeden Kılıç, şunları kaydetti:

"Hakim buna rağmen kendi kararını da yok sayarak yargılamaya devam etti. Bunun üzerine CMK'daki hükmü uyguladım ve o maddeye dayanarak tarafsızlığından şüpheye düştüğüm için kendi verdiği kararı dahi uygulamadığı için kendisini de reddettim. Şimdi ağır ceza mahkemesi 'red' konusunda bir karar verecek. Kendisi bunun 'red' nedeni olmadığını düşünüyor. Biz aynı şeyi düşünmüyoruz. Yani şikayet eden ve bilirkişi, aynı kişi olamaz." 

Baba Nemutlu da işin artık çığırından çıkmış vaziyette olduğunu ve karşı tarafın avukatının, mahkemeyi istediği şekilde yönlendiremeyince her türlü çirkefliği yaptığını ileri sürdü.

Sanık avukatının ikinci kez 'reddi hakim' talebiyle mahkemenin hakimini dışlamaya çalıştığını iddia eden Nemutlu, "Bir yandan 'sonuca gidelim, yargılamanın uzamasını ben de istemiyorum diyor', diğer yandan reddi hakimde bulunuyor. Bilinçli ve özellikle yapılmaya çalışılan şeyler. Biz 2,5 yıl gide gele karşı tarafın ne kadar iyi veya art niyetli olduğunu öğrendik. İşin içinde tamamen art niyet var" diye konuştu.

Her türlü bilirkişiye ve 40 yıllık kayakçılara da itiraz edildiğini belirten Nemutlu, "Diğer mahkemenin seçtiği bilirkişilere de itiraz edildi. Aslı adına çok üzülüyoruz. Yargının bu duruma düşmesi bizi son derece üzüyor, rencide ediyor. Bu mahkemede bir şekilde ortaya çıkar diyorduk ama iki ay sonrasına ertelendi. Herhalde orada hakim bir karar alır. Bize göre hakimin normal şekilde davaya devam etmesi, karar alması lazım ama zaman kazanmak için her türlü şeyi yapıyorlar" dedi.

- Olay

Milli kayakçı Aslı Nemutlu, Erzurum Konaklı Kayak Merkezi'nde yapılması planlanan Alp Disiplini Birinci Etap Yarışması öncesinde 12 Ocak 2012'de Bayanlar Süper-G Pisti'nde antrenman yaparken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmiş, olayın ardından eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında "Taksirli ölüme sebebiyet vermek" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 

Olayla ilgili hazırlanan ikinci iddianamede ise olayda kusuru bulunduğu gerekçesiyle 9 kamu görevlisi hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.