Milli kayakçı Nemutlu'nun hayatını kaybetmesi

Milli kayakçı Nemutlu'nun hayatını kaybetmesi
Milli kayakçı Nemutlu'nun hayatını kaybetmesi
- Milli kayakçı Nemutlu'nun ölümüyle ilgili açılan davada, eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'a "taksirle bir insanın ölümüne neden olma" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi - Hapis cezası 18 bin 200 lira adli para cezasına çevrilen Ayık, ayrıca "1 yıl süreyle kayak sporuna ilişkin resmi bir görev almaktan" men edildi - Yargılanan diğer 6 sanığa da adli para cezası verilen dava sonucunda, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar'ın da aralarında bulunduğu 9 sanık beraat etti - Baba Nemutlu: "Aslı'nın ruhu herhalde huzura ermiştir, daha iyi, daha yüksek cezalar verilebilirdi ama bu mahkemenin takdiri ona diyeceğimiz bir şey yok"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da antrenman sırasında düşerek hayatını kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun ölümüyle ilgili aralarında eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında açılan dava karara bağlandı.

Erzurum 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına Nemutlu'nun annesi Ayşe Elerman ve babası Ahmet Metin Nemutlu ile sanık avukatları katıldı. Davada tutuksuz yargılanan sanıklar duruşmaya gelmedi.

Duruşmada söz alan anne Ayşe Elerman Nemutlu, bir anne olarak burada olduğunu ve ailesinin hakkını savunduğunu belirterek, sanıklardan şikayetçi olduklarını ve cezalandırılmaları talep ettiklerini söyledi. 

Duruşmada söz alan sanık avukatları ise önceki savunmalarını tekrar ettiklerini ifade ederek, müvekkillerinin beraatini talep etti. 

Hakim Elif Özaydın Yalımer, savunmaların alınmasının ardından kararını açıkladı. 

Buna göre, eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık "taksirle bir insanın ölümüne neden olma" suçundan 2 yıl 6 ay hapis ile cezalandırıldı. Bu cezası daha sonra 18 bin 200 lira para cezasına çevrilen Ayık'ın, işlediği suç dolayısıyla "1 yıl süreyle kayak sporuna ilişkin resmi bir görev almaktan" men edilmesine karar verildi.

Davanın diğer sanıklarından Nevzat Bayraktar 2 yıl 6 ay, Recep Süleyman Dilik, Fidan Kırbaş, Ebubekir Urhan, Ahmet Demir ve Ahmet Muhtar Kurt'a da yine aynı suçtan 1 yıl 8'er ay hapis ile cezalandırıldı. Verilen hapis cezaları adli para cezasına çevrilen ve birer yıl kayak sporundan yasaklanmalarına karar verilen bu sanıklar için "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" kararlaştırıldı. 

- Atletizim Federasyonu Başkanı Çintimar'a beraat

Davanın sanıkları arasında yer alan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile Şinasi Polat, Bülent Tilkidögen, Metin Aydoğdu, Özgür Çelebi, Gürsel Bedir, Serhat Vançelik, Nihat Bulandere ve Yakup Çiltaş hakkında ise suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verildi. 

- "Anne ve babası olarak huzura erdik"

Baba Metin Nemutlu, duruşma çıkışı yaptığı açıklamada, 3 yıldır girip çıktıkları davanın kızları Aslı'nın lehine sonuçlandığını söyledi. 

Sanıklara daha yüksek cezalar verilebileceğini ancak mahkemenin takdirinin bu yönde olduğunu belirten Nemutlu, şunları söyledi:

"Aslı'nın ruhu herhalde huzura ermiştir, daha iyi, daha yüksek cezalar verilebilirdi ama bu mahkemenin takdiri ona diyeceğimiz bir şey yok. Spor kamuoyunda ilk defa bir şeyler karşılıksız kalmadığı, yapılan hataların bir cezayla karşılık gördüğü, belki de spor kamuoyunda belki de bir ilk bu. Bir federasyon başkanı, görevliler ve antrenörlere ceza veriliyor. Bu belkide Türkiye'de bir şeylerin başlangıcı için sonuç olarak örnek bir dava olacak. Aslı adına bir şeyleri sonuca getirdiğimiz için anne baba olarak bir huzura erdik bizde. Bugün mahkemenin sayısal olarak da bir önemi var. Aslı 17 yaşındayken rahmetli oldu. Bugün de 17. mahkememiz. Bu da bir tesadüf müdür bilemiyorum ama karar çıktı." 

Anne Nemutlu da kararın kendilerini tatmin ettiğini, önemli olanın sanıkların suçlu bulunmaları olduğunu ifade ederek, "Suçlu bulunup meslekten men edilmeleriydi bizim için önemli olan. Hapis ve para kısmına bakmıyorum. Suçlu bulunmaları ve bu mesleği icra etmelerinde biraz süre verilmesiydi. Adaletin yerini bulması için Aslı ile yer değiştirmeleri gerekiyor ama bu mümkün değil" diye konuştu. 

- Olay

Milli kayakçı Aslı Nemutlu, Erzurum Konaklı Kayak Merkezi'nde yapılması planlanan Alp Disiplini Birinci Etap Yarışması öncesinde 12 Ocak 2012'de Süper-G Pistinde antrenman yaparken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmiş, olayın ardından eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 

Olayla ilgili hazırlanan ikinci iddianameyle olayda kusuru bulunduğu gerekçesiyle 9 kamu görevlisi hakkında ise "görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.