Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü İşbilir: - "Bu kararlar sadece Mısır'daki seçilmiş cumhurbaşkanına ve Mısır halkına değil, başta Türkiye olmak üzere, Türkiye'nin cumhurbaşkanı ve hükümeti olmak üzere, bölgedeki tüm seçilmiş hükümetlere, liderlere bir tehdit mesajı taşıyor"

ERZURUM (AA) - ZEHRA MELEK ÇAT - Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir,  Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi kararına ilişkin, "Bu kararlar sadece Mısır'daki seçilmiş cumhurbaşkanına ve Mısır halkına değil, başta Türkiye olmak üzere, Türkiye'nin cumhurbaşkanı ve hükümeti olmak üzere bölgedeki tüm seçilmiş hükümetlere, liderlere bir tehdit mesajı taşıyor" dedi.

İşbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mursi'ye verilen idam cezasını kınadı.

Bu kararın Ortadoğu 'yu dizayn etmek isteyen güçlerin etkisiyle alındığını belirten İşbilir, "Bu kararlar sadece Mısır'daki seçilmiş cumhurbaşkanına ve Mısır halkına değil, başta Türkiye olmak üzere, Türkiye'nin cumhurbaşkanı ve hükümeti olmak üzere, bölgedeki tüm seçilmiş hükümetlere, liderlere bir tehdit mesajı taşıyor" ifadesini kullandı.

İslam dünyasının bunu Mısır'ın meselesi olarak görmeyip, tüm ümmetin meselesi olarak değerlendirip, ona uygun güçlü, etkin ve küresel bir tepki vermesi gerektiğini vurgulayan İşbilir, aksi takdirde bu kararın on yıllarca sürecek bir travmaya sebep olacağını dile getirdi.

Kararların uygulanma ihtimalinin her zaman olduğunu kaydeden İşbilir, "Çünkü darbecilerin gerek kendi inisiyatifleriyle gerekse destekçilerinin vermiş olduğu cesaretle bugüne kadar yapmış olduğu uygulamalar zaten çok barbarca, vahşice, binlerce insanın katli falan...Dolayısıyla bu kararları da önümüzdeki haftalarda uygulayabileceklerini düşünüyorum. Dün terörist iddiasıyla Mısır'da 6 genç idam edildi. Bu infazların da Mısır'ı önümüzdeki idamlara hazırlamak için yapıldığını düşünüyorum" diye konuştu.

İşbilir, idamlarla ilgili Türkiye'nin ve Körfez ülkelerinin tutumunun darbecilerin önümüzdeki dönem uygulamalarında anahtar rol oynayacağını, başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerinin derhal desteklerini çekmesi gerektiğini belirtti.

-"Bu kararlar radikalizmi davet ediyor"

Mısır'ın idam kararlarıyla Suriye gibi bir şiddet sarmalına çekildiğini ifade eden İşbilir, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu kararlar radikalizmi davet ediyor. Türkiye'nin tutumunu tarih kaydetmiştir. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekse Sayın Davutoğlu ve hükümetin özellikle son idam kararlarından sonra darbeden itibaren Mısır halkının yanında yer alan tavırları Türkiye halkının yüzünü ak etmiştir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanının başından beri dik duruşunu darbe karşıtı, halkın yanında duruşuna tüm Türkiye halkı olarak sivil ve resmi kurumlar olarak sahip çıkmamız, bölgenin geleceği açısından çok hayatidir. Darbelere karşı durmak, gelecek nesilleri kurtarmak demektir."

İşbilir, Uluslararası Rabia Platformu olarak, Hukukçular Derneği ve Uluslararası Hukukçular Birliği ile "Vicdan Mahkemesi" kuracaklarını dile getirerek, İstanbul 'da kurulacak bu mahkemenin gerçek hakim, savcı ve avukatların olacağı bu mahkeme ile darbecileri yargılayacaklarını ve tarihe not düşeceklerini söyledi.

Vicdan Mahkemesi'nin 3 Temmuz'da darbenin 2. yılından önce Sisi'yi yargılayacağını belirten İşbilir, mahkemenin Esed ve Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid'i yargılayacağını sözlerine ekledi.