Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
ERZURUM (AA) - AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin...

ERZURUM (AA) - AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi kararına tepki gösterdi.

Yeşilyurt, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevinden uzaklaştırıldıktan sonra idam cezasına çarptırılmasına sert tepki gösterdi.

Mursi ve 106 arkadaşı için verilen idam kararının aslında bir zulüm kararı olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, şunları ifade etti:

"İnanmış bir toplum olarak bizler, zulme kesinlikle rıza gösteremeyeceğimiz gibi, zalimin yanında ise asla olamayız. Mısır'da şu an yapılan bir zulümdür. Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararı zalimliktir. Mısır'da firavunlar hep vardı ve Allah firavunlara karşı hep Musa'lar gönderdi. Bu hakikat bugün de değişmeyecek, Musalar ve Mursiler hep var olmaya devam edecek. Darbelerle hiçbir yere varılamaz. Darbe demek karanlık, çöküş, zulüm demektir. Benzer zulümleri geçmişte Türkiye olarak bizler de yaşadık. Yakın tarihte de AK Parti hükümetlerine karşı çeşitli yollardan darbe girişimleri oldu. Ama hepsine karşı milletin iradesi galip geldi. Umuyoruz ve diliyoruz ki Mısır bu darbe belasından tez zamanda kurtulur ve zafer yeniden demokrasinin olur."

Batı dünyasının ve Birleşmiş Milletler'in Mısır'daki manzara karşısında sessiz kalmasına ise hiç şaşırmadığını kaydeden Yeşilyurt, onlar için demokrasinin sadece kağıt üzerinde olduğunu belirtti.

Yeşilyurt, "Onların demokrasi, insan hakları, hak, hukuk ve milli irade gibi kaygıları dün de olmadı, bugün de olmayacak. Dolayısıyla Mısır'daki zulüm kararına tepki göstermiyor olmaları gayet doğal. Onlara da zaten zalimlerin yanında olmak yakışır" dedi.