Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Erzurum ve Ağrı'daki sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini kınadı - Memur-Sen Erzurum Şube Başkanı Duman: - "Haklı olanları cezalar susturamaz. Milletin seçtiği cumhurbaşkanına yargıçların verdiği kararı kınıyoruz, inşallah bu yanlıştan geri dönülür" - ASİMED Başkanı Eğilmez: - "Konu Türkiye olduğunda özgürlük çığırtkanlığı yapan batının, Mısır'daki darbeci yönetimin seçilmiş insanlarına yönelik verdiği utanç verici cezalar karşısında sessiz kalması, batının menfaatçi demokrasi anlayışının örneğidir"

ERZURUM/AĞRI (AA) - Erzurum ve Ağrı'daki sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam cezası kararına tepki gösterdi.

Memur-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzde 52 oyla seçilen bir cumhurbaşkanına verilen cezanın kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

"Mursi ve Mısır halkına karşı verilen bu alçakça saldırıları kınıyoruz. Zulme sessiz kalmamalıyız, Mısır halkı inşallah sessiz kalmayacaktır. Biz Memur-Sen olarak sessiz kalmayacağız" diyen Duman, her zaman Mısır halkının yanında olacaklarını vurguladı.

Duman, "Haklı olanları cezalar susturamaz. Milletin seçtiği cumhurbaşkanına yargıçların verdiği kararı kınıyoruz. İnşallah bu yanlıştan geri dönülür. İnşallah kamuoyu bu konuda ciddi anlamda tepki gösterir ve yargıçlar geri dönüş yapar" dedi.

- "Mursi taraftarları sindirilmeye çalışılmaktadır"

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez de Mursi'ye hakkında alınan bu kararın, hukuksal anlamda tam bir facia olduğunu belirtti.

Mısır yargısının, bu cezaları vererek, aslında her türlü farklı görüşü bastırma amacını güttüğünü dile getiren Eğilmez, "Mevcut yönetime karşı şu anda ülkede en güçlü muhalefet olan Mursi taraftarları sindirilmeye çalışılmaktadır. Mursi hakkında verilen bu karar, yalnızca uluslararası hukuk standartlarına değil, Mısır hukukuna da aykırı bir karardır" diye konuştu.

Eğilmez, 2013 yılında Mursi'nin devrilmesinden sonra Mısır adaletinin tamamen keyfi bir karaktere büründüğünü belirterek, darbeci yönetimin kararlarına karşı çıkanlar hakkında verilen sert cezaların hukuksal açıdan herhangi bir temeli olmadığını vurguladı.

Bağımsız kaynakların verdiği rakamlara göre, 40 binden fazla insanın herhangi bir yargılama aşamasından geçmeden, haklarında hiçbir hukuki karar olmadan tutuklandığını anlatan Eğilmez, şunları kaydetti:

"Bunlar sadece Müslüman Kardeşler üyelerinden oluşmamaktadır. Tutuklananlar arasında, diğer muhalifler de vardır. Konu Türkiye olduğunda özgürlük çığırtkanlığı yapan batının, Mısır'daki darbeci yönetimin seçilmiş insanlarına yönelik verdiği utanç verici cezalar karşısında sessiz kalması, batının menfaatçi demokrasi anlayışının en güzel örneklerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Verilen bu cezaya karşı, 'demokratım' diyen, özgürlüğü savunan toplumların, herkesin elinden geldiği tepkiyi göstermesi gerekir."

- "AB'nin sınıfta kaldığını her kesime ilan etmek istiyoruz"

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şube Başkanı Taner Bayır ise halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanına Mısır'daki cunta rejiminin meşru olmayan mahkemelerinin vermiş olduğu kararı şiddetle kınadıklarını söyledi.

İnsan haklarını savunan Avrupa Birliği'nin de konu hakkında sessiz kaldığını ifade eden Bayır, "Avrupa Birliği'nin bu konu karşısında tepki vermemesi hem üzücü hem de kınanması gereken bir durum. Bu Avrupa Birliği'nin insan hakları ve demokrasi konusunda, bu olayda sınıfta kaldığının göstergesidir. MÜSİAD olarak Avrupa Birliği'ni şiddetle kınıyoruz ve sınıfta kaldığını her kesime ilan etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

CHP Erzurum İl Başkanı Tevhit Yavuz da idamın her türlüsüne karşı olduğunu ifade ederek, "Birey olarak idama karşı olan bir insanım. Üzüntülerimi dile getiriyorum. Bakın Türkiye'de idamın kaldırılmasının güzelliğini yaşıyoruz, demokrasinin güzelliği bu" dedi.

- Ağrı

AK Parti Ağrı İl Başkanı Abdurrahman Çetin, halkın iradesiyle seçilmiş bir siyasi aktörün cunta grubu tarafından idama mahkum edilmesinin dünyanın yüz karası olduğunu dile getirdi.

Demokrasiyle seçilmiş bireylerin haklarının elinden alınarak idama mahkum edilmesinin, o seçmenlerin hepsinin idamı olduğunu ifade eden Çetin, "Askeri birlikler de buna alet oluyor. Maalesef dünya üzerinde böyle politika yürüten güçlere teslimiyettir bu. Bunu besleyen güçlere fırsat vermemek adına biz bunu şiddetle kınıyor ve karşı çıktığımızı da beyan ediyoruz" diye konuştu.

Ağrı İnsani Hareket Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Aslan da darbe yapanları lanetlediklerini belirterek, idam kararına Müslüman olarak çok üzüldüklerini vurguladı.

Sisi'ye yardım eden ülkeleri de lanetlediklerini belirten Aslan, "Büyük bir acıdır. Müslümanların şuurlu, bilinçli ve birlik, beraberlik içerisinde olması gerekir. Türkiye'nin yüzde 90'ı bu karara tepkili. Müslümanlar üzerinden oyunlar oynanıyor. Bu oyunun farkında olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

MAZLUMDER Ağrı Şubesi Başkanı Levent Çeğil ise askeri darbelerle kurulan sistemlerin hiçbir zaman kalıcı olmadığını dile getirerek, "Mursi hakkındaki karar bizim de gerçekten büyük bir acımızdır ve çok üzüldük. İhvan hareketi gafil avlandı. İnsanlarına ve kendi askeri birimlerine güvendiler. Dış mihrakların ittifakıyla yapılan bir darbedir" dedi.