Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Erzurum'da AK Parti Gençlik Kolları üyesi bir grup Mursi hakkında verilen idam kararını protesto etti

ERZURUM (AA) - Erzurum'da AK Parti Gençlik Kolları üyesi bir grup, Mısır'da darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararına tepki gösterdi. 

Havuzbaşı Meydanı'nda toplanan AK Parti Gençlik Kolları üyesi bir grup, kararı protesto eden dövizler taşıdı ve bir süre slogan attı.

Grup adına açıklama yapan İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Selim Özdemir, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi'ye verilen idam cezasının onandığını ve içlerinde Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de olduğu 16 kişinin de "hapishane bastıkları" gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldıklarını anımsattı.

Verilen bu cezaların, hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı anlamına geldiğini belirten Özdemir, "Hukuk, meşruiyetini, koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp Batı'nın ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir" dedi.

Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmenin, bir mahkeme hükmünün icrası olmadığını, açık ve adi bir cinayet olduğunu savunan Özdemir, İslam dünyasının kendi kaderine hükmetme ve sömürünün boyunduruğundan kurtulma iradesinin sembollerinden olan bir lider ile arkadaşlarının kanını akıtmak için sergilenen bu vahşete, Batı dünyasından göstermelik bir tepki dahi gelmediğini aktardı.

Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetlediklerini dile getiren Özdemir, "Bu cinayete 'dur' demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır.  Bugün AK Parti Gençlik Kolları olarak, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, her zulme karşı durduğumuzu haykırmak, Mısır halkının ve iradesinin yanında yer aldığımızı göstermek, zalimlerin er geç devrileceğini ve zulümlerinin yanlarına kar kalmayacağını hatırlatmak için buradayız" şeklinde konuştu.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.