Okullarda ilk ders zili çaldı

Okullarda ilk ders zili çaldı
Okullarda ilk ders zili çaldı
- Erzurum, Kars, Ardahan ve Erzincan'da yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da 192 bin öğrenci, bin 264 okulda, 9 bin 900 öğretmenle 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ders başı yaptı.

İlköğretim Haftası nedeniyle Yakutiye ilçesindeki Veyisefendi İlköğretim Okulu'nda tören düzenlendi.

Törene Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, protokol üyeleri ile öğrenciler ve veliler katıldı.

Altıparmak, burada yaptığı konuşmada çocukların internet, televizyon ve çevre vasıtasıyla her türlü tehlikeye açık olduğunu belirterek Erzurum'un bu tehlikelerden arındırılmış, geleneksel değerlere bağlı bir kent olduğunu ifade etti. Dürüst ve adil bir nesil yetiştirilmesinin önemine dikkat çeken Altıparmak, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise bir mesaj yayımladı. Mesajında öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere tüm eğitim camiasına başarılar dileyen Sekmen, yeni kuşakların toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardımcı olan eğitim sisteminin ülkemizde her geçen gün gelişmekte olduğunu belirtti.

Ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine yükseltmenin eğitimli, nitelikli, çalışkan, vatanını, milletini seven insanlarla mümkün olabileceğini ifade eden Sekmen, şöyle devam etti:  

"Başta sevgili öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim-öğretim camiasının İlköğretim Haftası'nı en kalbi duygularımla kutluyor, 2015-2016 eğitim öğretim döneminin Erzurum'umuza ve Türkiye 'mize başarılar getirmesini temenni ediyorum."

 

- Ardahan

Ardahan'daki okullarda ilk ders zilinin çalması nedeniyle tören düzenlendi. Eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte ilk olarak Valilik önündeki Atatürk anıtına öğrenciler tarafından çelenk konuldu.

Kazım Karabekir Yatılı Bölge Okulu'ndaki törene Vali Vekili Muharrem Coşgun, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Vali Vekili Coşgun, uzun bir aradan sonra öğrencilerle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Geçen yıl elde ettiğimiz başarıyı bu yıl biraz daha çıtasını yükseltmek istiyoruz. İnşallah sizlerin de başarı noktasında görmek istiyoruz. Bu eğitim öğretimin vatanımıza ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Eteker ise, okul ortamını özlediklerini belirterek, " Bugün  170 okulumuzda 20 bin öğrenci, bin 400 öğretmen ders başı yaptı. Çok uzun bir tatilin ardından bugün bir araya geldik şükürler olsun" dedi.

Tören, öğrencilerin şiir okunması ve halk oyanları gösterisi ile sona erdi.

 

- Kars

Yaklaşık 13 bin öğrencinin ders başı yaptığı Kars'ın Sarıkamış ilçesinde anne ve babalarıyla okula gelen çocuklar, ilk ders zilinin çalmasıyla uzun süre boş kalan sınıfları heyecanla doldurdu.

Fevzi Çakmak İlkokulu'nda yapılan törenin ardından öğrenciler arasında duygulu anlar yaşandı. Bazı öğrenciler velilerinden ayrılmak istemezken, ağlayan öğrencileri öğretmenleri yatıştırdı. 

 

- Erzincan

İl genelinde 256 okulda 3 bin 151 öğretmen ve 40 bin 581 öğrenci ders başı yaparken, Yavuz Selim İlkokulunda tören düzenlendi.

Törende konuşma yapan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Türkiye'de genç nüfusun yoğun olduğunu, bu nedenle eğitim ve öğretimin önemli bir hizmet olduğunu söyledi. Geleceğimizin aydınlık olmasının çocukların ve gençlerin iyi eğitilmesine ve geleceğe çok iyi şekilde hazırlanmalarına bağlı olduğunu vurgulayan Kahraman, eğitimin cehaletle mücadele ve modern Türkiye'nin sağlam temeller üzerine kurulması ve gelişmesi sürecinde büyük önem taşıdığını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından ilk ders zili ile öğrenciler ders başı yaptı.