Oltu Hayvan Pazarı geçici olarak kapatıldı

Oltu Hayvan Pazarı geçici olarak kapatıldı
Oltu Hayvan Pazarı geçici olarak kapatıldı
ERZURUM (AA) - Oltu ilçesindeki hayvan pazarı, Aşağı Kumlu ve Aslanpaşa mahallelerindeki bazı işletmelerde görülen şap hastalığının yayılımını...

ERZURUM (AA) - Oltu ilçesindeki hayvan pazarı, Aşağı Kumlu ve Aslanpaşa mahallelerindeki bazı işletmelerde görülen şap hastalığının yayılımını önlemek amacıyla geçici olarak kapatıldı. 

Oltu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Aşağı Kumlu ve Aslanpaşa mahallelerindeki bazı işletmelerde şap hastalığı görülmesi nedeniyle İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu'nun iki mahallede karantina uygulanması ile tedbir amaçlı olarak Oltu Hayvan Pazarı'nın 19 Aralık tarihine kadar kapalı kalmasına karar verdiğini bildirdi. 

Uygulamanın hastalığın yayılmasının önüne geçmek amacıyla tamamen tedbir amaçlı olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Amacımız, hayvan yetiştiren, barındıran ve ticaretini yapan vatandaşlarımızın zarar görmemesidir. Bu tedbirler sayesinde gerek il içi, gerekse il dışı bu bulaşıcı hastalığın yayılması önlenecektir. Hayvanlarda görülen şap hastalığının, insan sağlığı açısından olumsuz etkisi söz konusu değildir."