Organ nakli yapılacak hasta için seferber oldular

Organ nakli yapılacak hasta için seferber oldular
Organ nakli yapılacak hasta için seferber oldular
- Erzurum'da organ bekleyen ancak kar ve tipi nedeniyle köyünde mahsur kalan Esra Ağırkaya adlı hastaya böbrek nakli yapılabilmesi için 2 helikopter, kar üstü araç ve 2 ambulansla sefer olundu - Sağlık İl Müdürlüğü, Valilik kriz merkezi ve karla mücadele ekiplerince yürütülen çalışmayla hastaneye ulaştırılan 19 yaşındaki hasta, Organ Nakli Merkezi'nde yapılan nakille sağlığına kavuştu - Ağırkaya: "Kar ve tipi vardı. Yetişemeyeceğiz diye çok korktum"

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Erzurum'da organ bekleyen, kar ve tipi nedeniyle köyde mahsur kalan hastaya nakil yapılabilmesi için 2 helikopter, kar üstü araç ve 2 ambulansla sefer olundu. 

Ordu'da beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılan bir kişinin, doktorların yaptığı müdahaleye rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Ailenin, organları bağışlaması üzerine Trabzon'dan giden sağlık ekibi, beyin ölümü olan kişinin organlarını aldı.

Samsun ve Erzurum bölge koordinasyon merkezleri de çalışma yaparak, Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon sistemi koordinesinde, organların hangi hastalara takılacağına karar verdi.

İki sağlık personeli, Ordu'dan ambulansla yola çıkarak, ağır kış şartlarına rağmen böbreklerden birini Erzurum'a getirdi. Bu süre içerisinde Erzurum organ koordinasyon merkezi, biri Muş'tan ikisi Erzurum'un farklı ilçelerinden, nakil sırasında olan üç hastayı Organ Nakli Merkezi'ne çağırdı.

Hastalardan ikisi zor koşullarda merkeze ulaşırken, Tekman ilçesinin kırsal kesimindeki Kayaboğaz Mahallesi'nde ikamet eden ve dört yıldır periton diyalizi gören 19 yaşındaki Esra Ağırkaya, yol kapalı olduğu için gelemedi.

Sağlık İl Müdürlüğü harekete geçerek, Sağlık Bakanlığı'na bağlı ambulans helikopteri bölgeye sevk etti. Yoğun kar yağışı, tipi ve fırtına dolayısıyla ambulans helikopter iniş yapamayınca, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla Bölge Jandarma Komutanlığı'ndan arama kurtarma helikopteri gönderildi.

Yaklaşık 50 dakika uçuş yapan helikopter, meteorolojik imkanlar oluşmadığı için yolu kapalı olan mahalleye iniş gerçekleştiremedi. Kriz Merkezi Başkanlığı koordinesinde, mahalleye snowtrack gönderilerek, hasta evinden alındı.

Aynı zamanda Erzurum Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri de ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta olan mahallenin yolunun 26 kilometresini, kar ve tipiye rağmen açtı. Kar üstü araçla 7 kilometre taşınan hasta, Kırıkhan mevkisindeki sağlık tesisine getirilerek, buradan ambulansla Erzurum'a götürüldü.

Yapılan tahlillerde kan örneği ve dokuları uyan hastalardan Esra Ağırkaya'ya, Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip tarafından, gece saatlerinde nakil gerçekleştirildi.

- "Devlet her türlü imkanı seferber etti"

Yeniden sağlığına kavuşan Ağırkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir ailenin bağışladığı organ sayesinde sağlığına kavuştuğunu söyledi.

"Kar ve tipi vardı. Yetişemeyeceğiz diye çok korktum" diyen Ağırkaya, ağır kış koşulları nedeniyle bir saatlik yolu yedi saatte gelmek zorunda kaldıklarını, hastaneye ulaşabilmesi için devletin her türlü imkanı seferber ettiğini söyledi.

Ağırkaya, kendisine böbrek çıkmasının sürpriz olduğunu anlatarak, "Köydeydim, telefonla haber verdiler. Gelebilmem için vali bey, herkes seferber oldu. Buradaki hocalarımız başarılı bir nakil yaptı. Çok iyiyim. Hastayken özgür olamıyorsun, arkadaşlarınla bir araya gelemiyorsun. Çok özlemlerin oluyor ama inşallah bundan sonra noktayı koyduk" dedi.

- "Kızım ikinci kez doğdu"

Baba İhsan Ağırkaya da böbrek çıktığı gün çok şiddetli fırtına ve tipi olmasına rağmen bir taraftan yol açtırılarak, bir taraftan da helikopter kaldırılarak, ambulans ve kar üstü araçlar gönderilerek, tüm kurumların çaba harcadığını ifade etti.

Organ bağışı yapan aileye teşekkür eden Ağırkaya, "Kar ve tipiden korktuk, nasıl gideriz diye düşünüyorduk. Helikopteri havada görünce mutlu olduk. Kar, tipi olan bir günde buraya geldik. Çok duyguluyum, çok sevinçliyim. Kızım bugün ikinci kez dünyaya geldi" şeklinde konuştu.

Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ise Tekman'ın Kayaboğaz Mahallesi'nde bir kıza böbrek bulunduğu yönünde aldıkları haberin ardından, yoğun kar yağışı ve tipiye rağmen hastayı getirmek için mücadele ettiklerini söyledi.

Hastayı getirmek için önce ambulans helikopterin bölgeye deneme uçuşu yaptığını vurgulayan Vançelik, "Helikopter başarılı olamayınca, valilik kriz merkeziyle temasa geçtik. Bizzat valimizin talimatlarıyla Bölge Jandarma Komutanlığı'ndan arama kurtarma helikopteri görevlendirildi. Ne yazık ki bu helikopter de hastayı alabilmek için uygun meteorolojik ortam yakalayamadı. Daha sonra yine kriz merkezinden görevlendirilen snowtrackla hastayı alarak, üniversite hastanesine ulaştırdık" ifadelerini kullandı.

Esra Ağırkaya'nın verilen mücadeleden sonra sağlığına kavuştuğunu anlatan Vançelik, verilen mücadelenin Türkiye 'nin sağlıkta geldiği noktayı gösterdiğini belirtti.

Organ Nakli Merkezi Müdürü Aydınlı da Ordu'da bir hastanın beyin kanaması geçirdiğini ve kaldırıldığı hastanede doktorların hastayı iyileştirmeye çalıştığını ancak beyin ölümü tanısı konulduğunu anlattı.

Hasta yakınlarıyla görüşüldüğünü ve ailenin organları bağışladığının altını çizen Aydınlı, şunları kaydetti:

"Bundan sonra inanılmaz bir koşuşturma başlıyor. Trabzon'dan ekip gidiyor, karaciğer ve böbreklerini çıkarıyorlar. İnanılmaz kış şartları yaşıyoruz. O şartlarda hem organın hem de sıra bekleyen hastanın getirilmesi için mücadele ediliyor. Gece saatlerinde biz nakli gerçekleştirdik ve 19 yaşındaki genç kızımız sağlığına kavuştu. Devlet neredeyse bütün imkanlarını bu hasta için seferber etti."

Aydınlı, hastanın damar problemi olduğunu ancak başarılı ameliyatlarla bunu aşarak, nakli gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.